Nâzım Hikmet ve Sumru Ağıryürüyen: Rusya’da

Nazım Hikmet, 3 Haziran 2010 akşamı, 47. ölüm yıldönümünde muhteşem bir sanat ziyafetiyle anıldı. Rus-Türk İşadamları Birliğinin (RTİB), Türkiye’nin Moskova Büyükelçiği ile organize ettiği anma törenine katılım yüksekti. Değerli sanatçı Sumru Ağıryürüyen ve müzisyen arkadaşları unutulmayacak bir etkinliğe imza atıp, gecenin sonunda dakikalarca ayakta alkışlandı.

Read More

Yelena Şvarts (Елена Шварц, 1948-2010)

“Rusya’nın değerli bir çevirmeni, şairi, yazarı daha 62 yaşında, 11 Mart 2010 günü, Petersburg’ta yaşamını yitirdi. Şiir çevirilerine ve Rusya’nın önemli edebiyat eleştirmenlerinin hakkında yazdığı değerlendirme yazılarına dayanarak Rusya’nın Can Yücel’i olarak tanımlayabileceğimiz Şvarts, 17 Mayıs 1948 günü Leningrad’da doğmuştu.”

Read More

Bodrum’da Bir Rus Yazar: Andrey Matveyev

“Galiba Bodrum benim için mutluluk metaforu. Kısaca söylemek gerekirse, imkanım olsa sürekli yaşamak isteyeceğim bir yer.. İlçenin merkezinde değil de Gümüşlük ya da ne bileyim Ortakent’te yaşanabilirdi, kimbilir belki yazılanları gerçek hayatta da yaşama imkanı bulurdum o zaman. .. Müzik başlı başına duygusal bir etki bırakabiliyor ama edebiyat, genel olarak bir Orhan Pamuk çevriliyor Rusçaya. Hele şiirden hiç bahsetmeyelim: bana Fikret Kızılok’un Nazım Hikmet şiirlerinden bestelediği albümünü gönderdiklerinde, zamanında Hikmet’i çevirmelerine rağmen bu şiirlerin Rusçasını bulamadım.”

Read More