XII. “Tolstoy’un Eserleri ve diğer Rus Klasikleri Çevirmenleri” Uluslararası Semineri

Tolstoy’un son yıllarına dek yaşadığı çiftlik olan Yasnaya Polyana’da gerçekleşecek olan “Tolstoy’un Eserleri ve diğer Rus Klasikleri Çevirmenleri Uluslararası Semineri”, bu yıl 12. yılını dolduruyor. 26-27 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleşecek olan seminere, Türkiye’den katılan Sabri Gürses ve Uğur Büke 26 Ağustos günü, Sevinç Üçgül, Erdem Erinç ve Mehmet Yılmaz 27 Ağustos günü konuşmacı olarak katılıyor.

Read More

Rusça Çevirmenleri Rusya’dan Ödül Aldı

Rus Edebiyatı Enstitüsü’nün Rus Edebiyatının Dünya Dillerine Çevirmenleri Uluslararası Merkezi tarafından düzenlenen Rus edebiyatından çeviri yarışmasının sonuçları açıklandı. Azerbaycan, Japonya ve Hollanda’dan ödül alan çevirmenlerin yanısıra, Meksika, Türkiye, Çin, Estonya, Küba ve İsviçre’den çevirmenlere onur diploması verildi.

Read More

Nâzım Hikmet ve Sumru Ağıryürüyen: Rusya’da

Nazım Hikmet, 3 Haziran 2010 akşamı, 47. ölüm yıldönümünde muhteşem bir sanat ziyafetiyle anıldı. Rus-Türk İşadamları Birliğinin (RTİB), Türkiye’nin Moskova Büyükelçiği ile organize ettiği anma törenine katılım yüksekti. Değerli sanatçı Sumru Ağıryürüyen ve müzisyen arkadaşları unutulmayacak bir etkinliğe imza atıp, gecenin sonunda dakikalarca ayakta alkışlandı.

Read More