Sabahattin Ali: Sınırda Onegin ile Ölen Puşkin Çevirmeni

Bu makale Sevengül Sönmez editörlüğünde hazırlanan Sabahattin Ali kitabında (Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları, 2013) yer almıştı. Rusça bir versiyonu 2012 yılında Yasnaya Polyana’da sunulan makaleye 67. ölüm yıldönümünde Sabahattin Ali’yi anmak üzere yer veriyorum. Sabahattin Ali’nin son çantasında bir Yevgeni Onegin olduğu ilk kez yine Sevengül Sönmez’in 2008 yılında küratörlüğünü yaptığı Sabahattin Ali fotoğrafları sergisinde fark etmiştim. O zamandan beri beni hiç terk etmeyen bir görüntü oldu o son çanta fotoğrafı: Balzac ve Puşkin, bir edebiyatçının son yükü.

Read More

Stalin’in Kızı ve şair Ahmatova

Yöneticiler ve aileleri kültür hayatı üzerinde her zaman, kendilerine özgü ölçülerde etkili oluyorlar. Özellikle de aşırı iktidar ve yetki olanaklarına kavuştukları zaman; özellikle de kültür elitlerinin sesli ve sessiz desteğini arkalarına aldıkları zaman.

Read More

“Lenin’in kitapları yalnızca Türkiye’de Türkçeyle”

Erkin Özalp, Haberveriyorum.net’te “Agora’dan çıkan ‘Emperyalizm’ de bir çeviri yağması!” başlıklı bir yazıyla Emperyalizm çevirisini örnekler vererek değerlendiriyor. “Sol Yayınları bir efsanedir” başlığıyla yayınlanan yazıdaysa, Muzaffer İlhan Erdost yayınevinin çeviri yayınlarının tarihini değerlendirirken, korsan yayınlardan da bahsediyor.

Read More

Kung-Fu Kralı Mafiaya Karşı: 1977

Nihal Yeğinobalı’nın 1977 yılında çevirdiği ve Göl Yayınları tarafından yayımlanan Kung-Fu Kralı Mafiaya Karşı adlı kitap, çeviri tarihinin en ilginç kitaplarından biri: yazarı yok. 1980 öncesinde çatışmalı, kung-fu ve karate kurslarının moda olduğu bir dönemde yayımlanan kitap Kung Fu’nun hayat felsefesini, savaş ve savunma tekniklerini anlatıyor. Göl Yayınları, dönemin çoksatar yayınlayan yayınevlerinden biri. Müge Işıklar Koçak’ın Problematizing Translated Popular Texts on Women’s Sexuality adlı tez çalışmasında, bazı yayınları çevirmeni belirli olmayan ya da telif olarak görünen fakat aslında çeviri olan yayınlar arasında anılıyor. Kung-Fu kitabının künyesinde de yazar dışında her bilgi ayrıntılı olarak yer...

Read More