83 Çevirmenli Kitap: Yastıkname

Posted by on Haziran 17, 2006 in Etkinlik, Güncel

Yastıkname, ya da Japonca özgün adıyla Makura no Soşi yayınlandı. 83 çevirmenin Kitap Çevirmenleri Girişimi Ortak Çevirisi olarak yayınlanan kitap, dünyanın pek çok diline çevrilmiş bir Japon klasiği.

83 çevirmenin bir araya gelip dünyada ilk kez görülen bir çalışmayla bu kitabı çevirmesinin nedeni Kitap Çevirmenleri Meslek Birliği, ÇevBir‘e katkıda bulunmaktı. Metis Yayınevi ve Japan Foundation’ın desteğiyle yayınlanan bu kitabın geliri ÇevBir’in çevirmenlere sigorta, mesleki saygınlık ve sözleşme güvencesi sağlama yönündeki çalışmalarına aktarılacak.

“Japon kültürünün bin yıllık klasiği şimdi Türkçe’de. Bütün gerçek edebiyat klasikleri gibi bugün bile bizlere söyleyecek çok şeyi olan, benzersiz üslupta bir kitap Yastıkname. Sarayda imparatoriçenin nedimeliğini yapan Sei Şonagon, hep başucunda tuttuğu “defterine” aklına esen her şeyi yazmış: Tanık olduğu küçük, sıradan olayları, anılarını, önemli bulduğu konulardaki fikirlerini; hoşuna giden gitmeyen, muhteşem ya da moral bozucu bulduğu, kalp atışını hızlandıran ya da asabını bozan, “gıcık” ya da hayran olduğu şeyleri… Özel bir duyusallığı ve gözlem yeteneği var Şonagon’un: Kayıt düştüğü inanılmaz ayrıntılara, özgür ve kadınca bir bireyselliğin damgasını vurmayı başarabildiği için olmalı, yüzyılların ötesinden hâlâ bizleri şaşırtmayı sürdürebiliyor.

Yastıkname, Kitap Çevirmenleri Girişimi’nden 83 çevirmenin ortak çalışmasıyla Türkçe’ye çevrildi. Dünyada bir ilk niteliği taşıyan bu ortak çalışma aynı zamanda kitap çevirmenlerinin bir meslek birliği içinde bir araya gelişlerini simgeliyor. Çevirmenler birbirine yabancı dil ve kültürler arasında köprü işlevi görürler. Bu kez de öyle oldu: Uzak bir ülke ve uzak bir geçmiş onlar sayesinde şimdi daha yakınımızda…” (Arka kapaktan)

Daha fazla Etkinlik, Güncel
Uluslararası Şiir Festivali

İstanbul'da 14-17 Haziran tarihleri arasında şiirle çeviri şiirin buluştuğu bir festival yaşanıyor. Irak'tan Venezüella'ya birçok şair şiirlerini ve çevirilerini dinlemek...

Kapat