Madımak’la Birarada 13 Yıl

Posted by on Temmuz 2, 2006 in Güncel

2 Temmuz 1993’te, çevirmen, yazar, şair, ozan ve öğrenciler, Sivas’ta bir otelde öldürülmüştü. Zeynep Altıok 13 yıl sonra sessiz sedasız olan bir şeye dikkat çekiyor, olayla ilgili olarak yargılanan 53 sanık toplumla tekrar birarada yaşamak üzere başvuruda bulunmuş:

“13 yıl önce, 2 Temmuz 1993’te 35 aydın insanımız, Sıvas’ta şeriat yanlısı ve gözü dönmüş bir kalabalık tarafından yakıldı. Bu tarihten itibaren 9 yıla varan uzun bir mahkeme süreci yaşadık. Olayın örgütçüleri ve elebaşıları hâlâ yakalanmadı, arandıkları da şüpheli.

Olayı gerçekleştiren kalabalık arasından kimliği belirlenerek yakalananların yargılandığı dava 33 idam cezası ile sonuçlandı. Bugün ise iktidardan güç alarak aftan yararlanmak üzereler.

.. babamı “aydın” olduğu için yakanlar, bugün kendilerine “aydın” tanımlaması yakıştırılanların da desteği ile hepimizin geleceğini tehdit etmeye devam ediyorlar. .. Davalar sırasında Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılanmamak ve hafif ceza almak için, örgütlü olmadıkları savı ile savunma yapan sanıklar, aradan geçen bunca yıldan sonra örgüt suçları kapsamında geçerli olan bir kapsamına girebilmek üzere, 13 yıl önceki eylemlerinin örgütlü olduğunu kabul etmektedirler. Bu ince ayrımı kimse vurgulamazsa, ben nasıl duyurabilirim! Bugün 53 sanık bu programdan yararlanmak için başvurdu.

Üstelik örgüt üyesi olarak yargılanmamış ve bireysel bir suçtan hüküm giymiş olmalarına rağmen. Yani usulen başvuruları temelsiz olmasına rağmen. Bu 53 kişinin serbest bırakılmasına ilişkin dava devam ediyor.”

Daha fazla Güncel
Şair ve Çevirmen: Bir Toplumsal Parazit

Joseph Brodsky ya da Yosef Brodski (1940-1996), Rus şiirinin devlerinden. 1964 yılında, Sovyetler Birliği’nde hakkında açılan bir davadan sonra beş...

Kapat