Şüpheli Olarak Çevirmen

Posted by on Temmuz 8, 2006 in Çevirmen, Güncel

Noam Chomsky ve Edward S. Herman’ın Kitle Medyasının Ekonomi Politiği: Rızanın İmalatı, Elif Şafak‘ın Baba ve Piç adlı çeviri kitapları için çevirmenlerin de şüpheli olarak kabul edildiği davalar açıldı.

ABD’li ünlü filozof ve dilbilimci Noam Chomsky ve Edward S. Herman’ın “Kitle Medyasının Ekonomi Politiği: Rızanın İmalatı” adlı kitapta yer alan bazı ifadelerden dolayı, yayınevinin yetkilisi ile kitabı yayına hazırlayan 2 kişi hakkında .. dava açıldı. .. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi, yazar Elif Şafak, yayıncı Hüseyin Semih Sökmen ile çevirmen Aslı Biçen hakkındaki .. “kovuşturmaya yer olmadığına” ilişkin kararı kaldırdı. (5 Temmuz 2006, Yeni Şafak)

Yayıncı, yazar ve çevirmene aynı davada yer verilebilmesini anlamak zor: yazar yazıyor, yayıncı çoğaltıp yayıyor, çevirmen bir aracı, bir emekçiden başka bir şey mi? Şirketlere çevreyi kirlettikleri suçlamasıyla dava açıldığında, işçiler de davaya katılıyor mu? Oldu olacak, okurlar da davada taraf kılınabilir.

Daha fazla Çevirmen, Güncel
Çeviri Çalınabilir Mi?

Garip bir intihal haberi: Öteki Yayınevi'nin bilgisayarları ve elektronik arşivi çalınmış, çalan kişi/ler bu arşivdeki çevirileri farklı isimlerle yayınevlerine veriyormuş....

Kapat