Çeviri Eğitim: Okul’un Çevirisi Skool

Posted by on Temmuz 10, 2006 in Güncel

Intel, Vestel ve MEB ortaklığında, Skool adlı bir eğitim sistemi hayata geçiriliyor. 21 Haziran 2006 günü yapılan açıklamada, sistemin 2006 sonuna dek uygulamaya geçeceği belirtilmiş. Basın açıklamasından bir şey anlamak güç, MEB neden eğitim için Intel’le ortaklığa giriyor, içeriği kim belirliyor, kim ne yapıyor? Fakat bir tek şey kesin; Intel, MEB için çeviri yapıyor:

Intel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem ise, “Skool” programının ne zaman kullanıma geçeceği ve Türkiye’ye nasıl adapte edildiği sorusunu yanıtladı. Programın Türkçeleştirmesinin yüzde 25’lik bölümünün tamamlandığını, matematik ve fen bilgisi ağırlık konularında adaptasyon sorunu olmayacağını belirten Ertem, bu konuda Boğaziçi Üniversitesi ile işbirliği yaptıklarını açıkladı. Ertem, projeyi 2006 sonuna kadar uygulamaya geçirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Çeviri ve uyarlama yapılmasının nedeni, Skool’un aslında İrlanda için hazırlanmış olması. 2000 yılında, İrlanda’da AIB Bankası, The Irish Times ve Intel İrlanda, İrlanda okul müfredatından yola çıkarak bu sistemi hazırlamışlar. Şimdi sistem Türkiye’ye uyarlanıyor, çevriliyor. Ama adı bir marka olduğu için olsa gerek, değiştirmeden uyarlamışlar.

Unutmayın, skoool çocuklarınıza haftanın 7 günü, günün 24 saati, her dakika ulaşımına hazır, okulda, yolda ve evde kesintisiz bir şekilde, düzen içerisinde ilerleyen, etkileşimli oluşu sebebi ile maksimum faydanın sağlandığı bir eğitim sunmaktadır. Bu eğitime ulaşımda herhangi bir abonelik veya kayıt işlemi gerekmemektedir. Çocuğunuz gün içerisinde sadece kısıtlı bir zamanını okulundaki eğitimi için kullanabilmektedir. Bu yöntemle ise çocuğunuz 7 gün 24 saat sadece bilgisayarının faresini kullanarak bir kaç tıklama ile skoool’da olacaktır.

 

Basın açıklaması:

İntel Türkiye Genel Müdürü, öğrencilere bilgisayar üzerinden eğitim veren “Skoool” programını 2006 sonuna kadar uygulamaya geçirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

İntel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem, öğrencilere, bilgisayar üzerinden eğitim veren “Skoool” programının 2006 yılının sonuna kadar hazır olacağını açıkladı.

İntel Corporation CEO’su Paul S. Otellini, Intel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Vestel Holding CEO’su Ömer Yüngül, okullara yönelik bilgisayar eğitimi projesi tanıtımı toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladılar.

Otellini, çift çekirdeğe sahip “İntel Core” bilgisayarının önümüzdeki aylarda lansmanının yapılacağını belirterek, bu konuda geç kaldıkları yolundaki eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

KİTAPLAR TAMAMEN ORTADAN KALKMAMALI

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin çelik ise gazetecilerin okullarda bilgisayar teknolojisine ne zaman geçileceği yolundaki sorusu üzerine “Benim böyle bir proje için hayalim vardır, imkanım yoktur” dedi. Dünyanın hiçbir ülkesinde, kalemin, kağıdın, kara tahtanın terkedildiği bir sisteme geçilmediğini hatırlatan Çelik, kütüphanelerin de halen destekleyici unsur olarak varolduğunu kaydetti.

Kitapların tamamen ortadan kalkmasını da istemediğini açıklayan Çelik, “Ama hatıralarımızı hayallerimizin önüne geçirmemeliyiz” diye konuştu. Çelik, İnternet erişiminin pahalılığına ilişkin bir soruya da, “Son günlerde yüzde 13 indirim yapıldı, pahalı olduğu doğrudur” yanıtını verdi.

VESTEL KENDİ MARKASINI DA KULLANACAK BAŞKA MARKALARI DA

Vestel Holding CEO’su Ömer Yüngül, Vestel bilgisayarların yurt dışında hangi markayla satılacağı konusundaki soruya karşılık, Vestel’in markanın bulunduğu ülkelerde markanın adıyla, bulunmadığı ülkeler de ise farklı markalar altına hizmet vereceğini açıkladı.

Bakan Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yalnız İntel ve Microsoft’la işbirliği yaptığı konusuna ilişkin soruyu, Linuxun en önemli eğitim merkezinin MEB içinde olduğunu bildirerek yanıtladı. Çelik, kendilerine proje getiren tüm firmalara kapılarının açık olduğunu sözlerine ekledi.

SKOOOL YAKINDA KULLANILACAK

Otellini, “Sosyal güvencesi az olan evlerde bilgisayar kullanımının teşvik edilmesinin öncelikli olup olmadığı” yonudaki soruya, şirket olarak hedeflerinin eğitim olduğunu açıklayarak yanıt verdi. Sosyal konulara eğilme yönünde bir stratejilerinin bulunmadığını belirten Otellini, küçük kasaba, köy gibi yerleşim yerlerinde herkesin yararlanabileceği bir bilgisayarın olması sayesinde eğitime önemli katkı sağlanabileceğini kaydetti. İntel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem ise, “Skoool” programının ne zaman kullanıma geçeceği ve Türkiye’ye nasıl adapte edildiği sorusunu yanıtladı. Programın Türkçeleştirmesinin yüzde 25’lik bölümünün tamamlandığını, matematik ve fen bilgisi ağırlık konularında adaptasyon sorunu olmayacağını belirten Ertem, bu konuda Boğaziçi Üniversitesi ile işbirliği yaptıklarını açıkladı. Ertem, projeyi 2006 sonuna kadar uygulamaya geçirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Daha fazla Güncel
Nagasaki “Arızalı”ydı, Ya Türkiye?

9 Ağustos 1945 tarihinde öğleye doğru 11'i iki da­kika geçe hücuma uğrayan Nagasaki şehrinde de, Hiroşima'daki kadar olmamakla beraber, büyük tahribat vardı. Bu şehirde ölenlerin sayısı 35.000 kadardı. Bom­banın düştüğü yerden 2500 metre yarı çaptaki bir da­irenin içinde kalan bütün binalar tamamen yıkılmıştı. Bombanın Nagasaki'de daha az tahribat yapmış ol­masının sebebi bu şehrin arızalı oluşu idi.

Kapat