Tarjama/Translation & Tanpınar

Posted by on Mayıs 28, 2009 in Duyuru

New York merkezli bir sanat girişimi olan Arteast, Leeza Ahmady, Iftikhar Dadi ve Reem Fadda küratörlüğünde, Tarjama/Translation [Tercüme/Çeviri] başlıklı bir festival düzenliyor. 10 Mayıs’ta başlayıp 27 Eylül’e dek sürecek olan bu festivalde, film gösterimlerinden çeviri konulu yerleştirimlere dek birçok etkinlik yer alıyor.

New York’ta, Queens’teki Queens Museum of Art binasında düzenlenecek olan bu festivalin programı için Arteast sitesine başvurulabilir. Sitede ayrıca çeviri konulu sergide yer alan eserlerin bir derlemesi de yer alıyor. (Yukarıda sırasıyla, Sharif Waked’in Defol Buradan, Dilek Winchester’ın Okuyup Yazmak Üzerine: İlk 3 Türk Romanı adlı çalışması, aşağıda Emily Ajir’in çevirisi güç bir çalışması yer alıyor.)

*

Diğer yandan, Kalem Ajans’ın girişimiyle Kasım 2009’da düzenlenecek olan İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali‘nin hazırlıkları devam ediyor. Tasarlanan etkinlikler arasında çeviri seminerleri de yer alıyor.

Daha fazla Duyuru
Kültürlerarası Diyalog İçin Terminoloji ve Teknik Çeviri

Hacettepe Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü 2008 yılı Haziran ayında başlayan TermTurk Projesinin (Kültürlerarası Diyalog ve Özel İletişim İçin Terminoloji) kapanışını, 12-13 Kasım 2009 tarihlerinde, uluslararası bir sempozyum ile kutlayacaktır. Bu projenin ortakları Viyana Üniversitesi, Köln Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Temeşvar Politeknik Üniversitesi ve Başkent Üniversitesidir.

Kapat