Ömer Asım Aksoy Çeviri Ödülü’nü Veysel Atayman Aldı

Posted by on Eylül 27, 2009 in Duyuru

Çevirmen ve yazar Veysel Atayman, Dil Derneği’nin Ömer Asım Aksoy Çeviri Ödülü’ne layık görüldü. Dil Derneği bu ödül için şu duyuruyu yayınladı:

“Dil Devriminin ödünsüz savunucusu, Türkçenin ölümsüz ustası Ömer Asım Aksoy’un yapıtlarını unutturmamak, düşüncelerini geleceğe aktarmak için Dil Derneği ile Aksoy Ailesinin birlikte düzenlediği “Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü”nü, başarılı çevirisiyle Veysel Atayman kazanmıştır.

1995’ten bu yana değişik dallarda verilen ödülü birçok bilim ve sanat insanı kazanmıştır. Prof. Dr. Tahsin Yücel, Prof. Dr. Cevat Çapan, Doç. Dr. Hamit Çalışkan, Peral Bayaz Charum ve Prof. Dr. Necdet Adabağ’dan oluşan seçici kurul, Hoimar V. Ditfurth’un yapıtını, Almancadan Türkçeye Biz Bu Evrenin Çocukları adıyla çeviren Veysel Atayman’ı oyçokluğuyla ödüle değer bulmuştur.

Veysel Atayman (1941), İÜ, Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirmiştir. Edebiyat, edebiyat kuramları, felsefe, sinema gibi dallarda bilimsel ve yazınsal içerikle 100’e yakın çevirisi bulunmaktadır. Edebiyat kuramları ve sinema alanında yazılar yazmakta, çalışmalar yapmaktadır. İ.Ü. Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı Almanca Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.”

Veysel Atayman’a ödülü 26 Eylül 2009 Cumartesi günü Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılan 77. Dil Bayramı töreninde sunuldu.

Daha fazla Duyuru
Edebiyat Çevirisi Atölyesi: İngilizce-Almanca

Turkuvaz Kitap genel yayın yönetmeni, usta çevirmen ve yazar İlknur Özdemir, doğru ve yetkin bir edebiyat çevirisini hedefleyen bir çeviri atölyesi çalışması başlatmaktadır. Galapera Sanat'da 24 Ekim tarihinde başlayacak olan atölye 12 hafta sürecek, Cumartesi günleri 14:00-16:00 saatleri arasında yapılacaktır.

Kapat