Yunusların Sessizliği

Posted by on Aralık 11, 2009 in Güncel

Beşinci Ulusal Yayın Kongresi’ne basında ne kadar az yer verildiğine inanmak güç: çok geniş kapsamla, değiştirici kararlar almak üzere yola çıkan kongre basında birkaç haberle sınırlı kalmış görünüyor. Türkiye’nin yayın politikalarının geleceğinin ilgi çekmediğini görmek üzücü: bu ilgisizliğin aylık dergilerde de sürmemesi umut edilir.

Medyada gazete köşesinde konuyu ele alan tek yazar, görüldüğü kadarıyla, kongreye katılan Doğan Hızlan oldu. Hızlan, “Ulusal Yayın Kongresi’ndeki önemli kararlar uygulanmalı” çağrısıyla yer verdi kongre sonuçlarına. Bunun dışında standart basın haberleri yer aldı.

Diğer yandan, sessiz sedasız uygulamaya sokulan Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri‘nin kongrede nasıl ele alındığı da, Balkanlarda peşpeşe açılan merkezler de basında sessizlikle karşılanıyor. Oysa devlete ait bir vakıf aracılığıyla yapılan büyük yatırımların sözkonusu olduğu, Türk Kolejlerini andıran bu oluşumun da öncelikle kongreye katılan temsilci kişi ve kurumların denetiminde, önderliğinde olması beklenir. Kamuoyunun bu çalışmalar konusunda daha fazla aydınlatılması gerekiyor.

Daha fazla Güncel
V. Ulusal Yayın Kongresi’ne Öneriler

Bu kongrede çevirinin, Çeviri Politikalarının da ayrı bir başlık olarak ele alınmış olması, çevirinin geçmiş yıllarda da konu edilmesine rağmen, alan olarak kendi özerkliğini ilan etmiş olduğunu gösteriyor.

Kapat