TYB Çeviri Ödülü: Senail Özkan

Posted by on Ocak 3, 2010 in Duyuru

Senail Özkan, Goethe’den yaptığı Doğu-Batı Divanı (Ötüken Yayınevi, 2009) çevirisiyle Türkiye Yazarlar Birliği’nin 2009 Çeviri Ödülü’nü aldı. Felsefe ve tasavvuf alanlarında telif ve çeviri eserleriyle tanınan Senail Özkan’ın yaşamöyküsü şöyledir:

Türk yazar ve araştırmacı. 1955 yılında Gümüşhane’de doğdu. İlk ve orta tahsilini Gümüşhane’de yaptı. 1974 başladığı Hacettepe Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünden 1978’de ayrılarak Almanya’ya gitti. 1979-1985 yıllarında Bonn Üniversitesinde Felsefe, Alman Edebiyatı ve Sosyoloji okudu. Üç yıl tekstil ticareti ile uğraştı. Uzun yıllar Köln ve Bonn’da yeminli tercümanlık yaptı. 1998 yılında Türkiye’ye döndü. Hâlen İstanbul’da oturmakta ve mütercim ve yazar olarak hayatını devam ettirmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Daha fazla Duyuru
Radyo-Televizyon Korsanla Mücadele Yarışması

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği, RATEM üniversite gençlerine yönelik başlattığı korsanla mücadele film, afiş vb. medya tasarım yarışmasının ikincisini yapıyor. Son başvuru tarihi 20 Şubat 2010 olan ödüllü yarışmanın ayrıntıları RATEM internet sitesinden öğrenilebilir.

Kapat