Rus Şair-Çevirmen Sancar Yanışev’in Yeni Kitabı

Posted by on Mayıs 26, 2010 in Etkinlik, Rusyadan

Moskova Çehov Kütüphanesi bünyesindeki XXI. Yüzyıl Klasikleri Edebiyat Kulübü’nde, 22 Mayıs 2010 günü ünlü Özbek şair, çevirmen Sancar Yanışev’in yeni şiir kitabı tanıtıldı.

Şiirler (Стихотворения) adını taşıyan kitabın , yayınını Moskova yayınevlerinden Art House Media, tasarımını başarılı tasarımcı Yakov Krasnovski üstlendi.    Rusya’nın ünlü yazar ve şairlerinin katıldığı gecenin açılışını gelenek olduğu üzere kulübün müdürü Yelena  Pahomova yaptı. Pahomova’nın ardından Moskova’lı şairlerden  Yevgeniya Vorobyova (Vejlyan) şair-çevirmen Yanışev’in poetikası üzerine bir konuşma yaptı.

Daha sonra Sancar Yanışev, kitabın yazılış sürecinden, içeriğinden bahsederek yeni kitabından çok sayıda şiir okudu.

Geceye katılan şairlerden bazıları: Vadim Murathanov, Svetlana Bunina, Yevgeniya Vorobyova, Dimitri Tonkonogov, German Vlasov, Yekaterina Sokolova, Andrey Korovin, Olga Sulçinskaya.

Yanışev’in Özbekistan’dan sınıf arkadaşı Vadim Murathanov ve diğer şairler Dimitri Tonkonogov, German Vlasov, Svetlana Bunina, Vitaliy Naumenko, Yelena Şçerstoboyeva şairin şiiri üzerine görüşlerini dile getirdikten sonra Yanışev’den ve kendi şiirlerinden seçtikleri şiirleri okudular.

Hayli coşkulu geçen gecenin sonunda katılımcılara çay, Özbekistan kurabiyeleri ve tatlıları ikram edildi.

Sancar Yanışev: 1972 yılında Özbekistan, Taşkent’te dünyaya geldi. Taşkent Üniversitesi filoloji bölümünden mezun oldu. Şair dostları Vadim Murathanov ve Yevgeniy Abdullayev’le  (Suhbat Aflatuni) birlikte Küçük İpek Yolu (Малый Шелковый путь) Almanağını hazırladı. Yine Murathanov ve Abdullayev’le birlikte Taşkent Şiir Ekolünün, Taşkent Uluslarası Şiir Festivali’nin üç kurucusundan biri oldu.

Özbekçe ve Rusça olmak üzere iki dilli ilk antoloji olma özelliğini taşıyan Anor- Nar (Анор-Гранат) adlı kitabın editörlüğünü üstlenerek antolojinin çevirmenlerinden biri oldu.

KitaplarıHayvan Coğrafyası (Зоография), Asma Bahçeler (Висячие сады), Solucan (Червь), Düzenli Bahçe (Регулярный Сад), Doğa(Природа), Orfe’nin Ofortları(Офорты Орфея), Şiirler (Стихотворения) adlı kitapları Moskova ve Petersburg yayınevleri tarafından basıldı.

Şiir ve denemeleri, Znamya, Arion, Novaya Yunost, Oktyabr, Drujba Narodov, İnterpoeziya, Novıy Mir, Deti Ra, Zvezda Vostoka, Novıy Bereg gibi çeşitli yazın dergilerinde yayınlandı.

Sanat ve edebiyat alanında gösterdiği üstün başarıdan ötürü 2001 yılında Triomphe (zafer) ödülüne, Oktyabr Dergisinin vermiş olduğu edebiyat ödülüne, üç kez yılın en iyi şiir kitabına verilen Moskova Hesabı (Московский счет) ödüllerine layık görüldü.

German Vlasov: Şair, çevirmen. 1966 yılında Moskova’da doğdu. E. Baratınski’yi ve N. Gumilyev’i incelediği Moskova Devlet Üniversitesi filoloji bölümünden mezun oldu. İngilizce ve İspanyolca’dan çeviriler yaptı.

İlk şiiri Ogonyok edebiyat dergisinde, 1992’de yayınlandı. Daha sonra şiirleri ve çevirileri düzenli olarak Kreşçatik, Znamya, Novıy Bereg, Kontinent, Deti Ra, Volga, İnterpoeziya, İnostrannaya Literatura gibi edebiyat dergilerinde yayınlandı. “1 1/2” (Moskova, 1998), İkinci Sabah (Второе утро, 2003), Moskova Mutfağı (Московская кухня) adlı şiir kitaplarına imza attı. Moskova’nın eli (Рука Москвы) edebiyat grubunun içinde yer aldı.

Dimitri Tonkonogov: Şair, gazeteci. 1973 yılında Moskova’da doğdu. Moskova Devlet Üniversitesi pedagoji fakültesini ve Gorki Edebiyat Enstitüsünü bitirdi. Sibirya’da ve Kuzey’de çeşitli edebi araştırmalarda bulundu.

Şiirleri Arion, Drujba Narodov, Novaya Yunost, İnterpoeziya, Oktyabr, Znamya, Smena gibi edebiyat dergilerinde, çeşitli antolojilerde, Tyomnaya Azbuka (Koyu Alfabe) seçkisinde yayınlandı. Çocuklar için yazdığı dört şiir kitabına imza attı. 2004 yılında Moskova Hesabı (Московский счет), yine 2004 yılında Triomphe (zafer) edebiyat ödüllerine layık görüldü. Arion edebiyat dergisinin editörü. Moskova’da yaşıyor.

Yelena Şerstoboyeva: Şair, dramaturg, Moskova Devlet Üniversitesi’nde görev yapıyor. Yena (Йена) müzik gurubunun vokalisti ve söz yazarı. 2003 yılında şiir alanında, 2004 yılında eleştiri alanında verilen Debyut ödülüne layık görüldü. 2008 yılında Fakultet edebiyat ödülüne, yine 2008 yılında Dimitri Bak’la birlikte yazdığı Kaldırılmış erişim ( Удаленный доступ) adlı piyesle Debyut ödülünü aldı. 2009’da Megapolis amatör film festivalinde çektiği film dereceye girdi. 2004’te Paris, 2005’te Peru’da olmak üzere uluslararası şiir festivallaerine katıldı.

Şiirleri yurt içinde ve yurtdışında olmak üzere Action poetic (Paris), İnterpoeziya (New York), Arion, Novaya Yunost, Ex Libris (Nezavisimaya Gazeta), Futurum Art, Deti Ra(Moskova) gibi çeşitli dergi ve almanaklarda yayınlandı.

Vitaliy Naumenko: 1977 yılında Jeleznogorsk’ta doğdu. Daha sonra İrkutsk’a yerleşti. İrkutsk Üniversitesi filoloji bölümünden mezun oldu. Anatoliy Kobenkov’la birlikte Yeşil Lamba (Зеленая лампа), İrkutsk Zamanı (Иркутское время) almanaklarını hazırladı. Şiirleri Arion, Oktyabr, İnterpoeziya, Novaya Yunost, Sibirskiye Ogni, Novıy Mir, Den i Noç gibi edebiyat dergilerinde, Vavilon almanağında, Nestoliçnaya Literatura (Başkent dışı edebiyat), Çyornomu po belomu (Açık seçik) antolojilerinde yayınlandı. Anatoliy Kobenkov’un editörlüğünü  üstlendiği Allak bullak sessizlik (Бессвязное молчанье) ve Bulunma (Присутствие) şiir kitaplarına imza attı.

Anatoliy Stepanko’nun internet sayfasında etkinlikten görüntüler görmek mümkün.

Daha fazla Etkinlik, Rusyadan
Sinan’s Ways

The plot of a famous Russian poet Gleb Shulyapkov’s novel is simple: a young journalist takes to the road. He leaves for Istanbul to collect the stuff for his first book – a book about Architect Sinan – Mimar Sinan.

Kapat