20 Temel Çorap

Posted by on Eylül 28, 2006 in Güncel

M.E.B. Socks

Bugün, Milli Eğitim Bakanı’nın çoraplarına dair ilginç bir haber yayınlandı. Habere göre, bakan üzerinde “Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik” yazılı beyaz çoraplar giyiyormuş. Ve yine habere göre, M.E.B.’nın giydiği ayakkabı 600 YTL bedelindeymiş ve M.E.B.’nın 20 çift çorabı varmış. Bu haber birçok açıdan ilginç. Bir yanıyla reklam çılgınlığının vardığı noktayı gösteriyor, şehirlerin dört bir yanına adlarını yazan yöneticiler, elbette kendi üstlerine de ad yazma hakkına sahip. Keşke şehre yazmayıp sadece bununla yetinseler. Bir başka yanıyla, 100 Temel Eser tavsiyesindeki mantığın burada da sürdüğü görülüyor. M.E.B. ve diğer yöneticiler kuşkusuz 1001+ Temel Eser okuyor ve halka 100 Temel Eser tavsiye ediyorsa, aynı şekilde 600 liralık ayakkabı giyip halka 30 liralık ayakkabı tavsiye edebilirler, oldukça mantıklı. Ayrıca isteyen herkes, logosunu taşıyan bir çorap yaptırıp giyebilir. Bunu Milli Eğitim Bakanlığı mevkisini ayaklar altına almak şeklinde yorumlamak elbette saçma ve tutucu, gerici bir yaklaşımdır.
Diğer yandan, bu haber ya da durum, önemli eğitim hamlelerinin öncüsü olabilecek nitelikte. 20 Temel Çorap 100 Temel Çorap haline getirilebilir ve M.E.B.’ndan başlayarak bütün yöneticiler, üzerlerinde birer klasik eser isminin, yazarının, çevirmeninin, hatta yayımevinin ve satış bedelinin yer aldığı çorapları gün gün değiştirerek giyebilir. Yöneticilerle karşılaşan herkes bu çoraplardan yararlandığı gibi, bu çorapların resimlerinin haberciler tarafından çekilmesi sayesinde, bütün bir ülke o gün kendisine hangi eserin tavsiye edildiğini öğrenebilir. Kuşkusuz bu uygulama çorap denemesiyle başladıktan sonra, her gün değiştirilen diğer giyim parçalarına, kravatlara, ceket sırtlarına yaygınlaştırılabilir. Şehrin dört bir yanına asılan çeşitli ülke ve gezegenlere acil yardım emirlerinin yanısıra, bu tür günlük okuma ve tavsiye eserlerinin asılması, yöneticilerin geçtikleri ya da geçmeyi düşündükleri semtlere, “0 buradan geçti, 0 buradan geçmeyi düşünüyor, 0 her an geçebilir .. çoraba dikkat ..” gibi yazıların asılmasıyla daha da pekiştirilebilir.
Çeviribilim çorapları da fena fikir değil aslında.

Daha fazla Güncel
Çeviri Etiği Toplantısı: Çeviri Ve Çevirmenliğin Etik Sorunları

Sayın Meslektaşlarımız, Ülkemizde sayıları her geçen gün artan Çeviri Bölümleri’nde çevirmen adaylarını çevirmenlik mesleğine hazırlayacak eğitim programları uygulanırken çeviribilim alanı...

Kapat