Üniversitelerde Füsun Akatlı Modeli

Posted by on Temmuz 8, 2010 in Güncel

Devlet üniversitelerinin de özelleştirilmiş yapıya kavuşacağının işaretleri uzun zamandır görülüyordu. Son olarak rektör seçimlerinin de akademisyenler arasından yapılmasının gerekmediği ifade edildi. Özel üniversitelerde de görüldüğü gibi, rektörün bir işletmeci olabileceği görüşü dile getirildi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan bu konuyu şöyle açıklıyor:

“Türkiye’de rektörler illa profesör olacak diye bir şey var. Bu inanç yıkılmıyor. Akademi dışından bir insanın rektör olacağına kimse inanmıyor. Sanılıyor ki akademiden gelirse bir hikmet var. İşletme özellikleri olan bir insan gelse daha iyi idare edebilir. ABD’de birçok dünya ülkesinde bu iş böyle yürüyor. Her okulun başında profesyonel işletmeciler var. En önemli işimiz şimdi bu. Rektörlük konusunu değiştiriyoruz. Yakın zamanda tamamlanacak çalışma ile artık seçim olmayacak. Bakın vakıf üniversitelerinde kavga çıkıyor mu? Mütevelli heyetinin istediği isim rektör oluyor. YÖK’ten sadece onay alınıyor.

Biz de devlet üniversitelerinde seçici bir kurul olsun istiyoruz. Bunu da yaratacağız. Adına seçici kurul denir, mütevelli heyeti denir. Ne derseniz deyin. Üniversite bu seçici kurulu kendisi yaratacak. İsterse sanayi odasından biri alınsın, isterse belediye başkanı veya sivil toplumdan isimler. Bu heyet rektörü belirlesin. Rektör adayı ile görüşecek, mülakata çağıracak. Adayın yönetim potansiyelini değerlendirecek. Üniversiteye katacaklarını şehre olan katkılarını değerlendirecek. Daha sonra da isim belirleyip bizden onay alacak.”

İlginç bir şekilde, YÖK’ün savunduğu bu uygulamanın sonuçları daha önce, 4 Temmuz 2010 günü hayata altmış altı gibi genç bir yaşta veda eden eleştirmen ve akademisyen Füsun Akatlı tarafından 5 yıl önce yaşanmıştı. Başında eski bir belediye başkanı olan Bedreddin Dalan’ın bulunduğu Yeditepe Üniversitesi’nde tiyatro bölümünü kuran Akatlı, bölümün “yeterince para kazandırmaması” sürecinde istifaya zorlanmıştı. Bir basın açıklamasıyla yaşadığı sıkıntılı süreci açıklayan Akatlı, üniversiteye dava açmış ve 3 yıllık bir süreç sonunda davayı 30 Temmuz 2008’de kazanmıştı. Erken ölümünden tam iki yıl önce.

Nisan 2005 tarihli basın açıklamasının metni için bkz. “Akatlı: Yeditepe Tiyatroda Neler Oluyor?

Eski bir belediye başkanı ve “eğitimin tamamen paralı hale getirilmesini isteyen” Bedreddin Dalan’ın konuyla ilgili bir söyleşisi için bkz. “Dalan: Parayı bastıran alıyor

Daha fazla Güncel
Türkiye’de Çeviribilim Eleştirisi Yok

Türkiye'de çeviribilimciler birbirlerini eleştirmiyorlar, çünkü.. Bu soruna değişik açıklamalar verilebilir, her koşulda önemli olan eleştirinin olmadığını, bunun alan açısından, alanın günlük hayattaki yerine, orada kullanılmasına yönelik derin bir eksiklik yarattığını belirlemek.

Kapat