İkinci Marmara Gemisi: Yazarlar Kongresi

Posted by on Kasım 23, 2010 in Güncel, Mizah

Yazarlar artık ikiye ayrılıyor: İslamı övenler ve yerenler. Medya, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde 25-27 Kasım 2010’da gerçekleştirilecek olan Yazarlar Kongresi’ne yazar Naipaul’un davet edilmesini kabul ve red edenleri saptıyor.

Tartışma Hilmi Yavuz’un “Avrupa Yazarlar Parlamentosu’nun ‘Onur Konuğu’ Naipaul’u tanıyalım” başlıklı yazısıyla başladı.

İlginç bir ayrıntı, Yavuz da dahil, köşe yazarlarından hiçbirinin Naipaul’un özgün metnini-metinlerini okumamış, birbirini referans veriyor, hatta çeviri yorumlardan hareket ediyor olması. Kaynağa bakanlar belki bir gün Naipaul’un neyi, ne zaman söylediğini inceler.

Birbirinden alıntılarla dolu sevgi seli, “Gelmesin bu gâvur“a kadar vardı. Fakat tartışma karmaşık: Naipaul’a tepki verenlerin tepkisini az bulanlar da var: “Siz Naipaul’a layıksınız…” Meğer daha önce sanat sergilerinin de bundan böyle nasıl yapılması gerektiğine karar vermişler: ulemaya danışarak.

Fakat insan iki şeyi merak etmeden edemiyor: Birincisi, acaba bu sevgi seli Naipaul’u davet edenlerin kimliğini sorgulamaya dönüştüğüne göre, çevirmenlerini de içine alır mı? Davetler gibi çevirilerin de ulemaya danışılarak yapılması dönemi başlar mı, yoksa başladı mı zaten? Acaba yayıncılar köşe yazarları tanıtır, tanıtmaz diye seçiyor mudur çeviriye sunacağı eserleri? Olacak şey değil tabii.

İkincisi, Naipaul’dan önce davet edilen NATO füzeleri. NATO’nun dayatmasıyla bir ülkenin kendi topraklarına, komşularına karşı kullanılacak ve maliyetine ortak olacağı, fakat düğmesi başkası tarafından kontrol edilecek olan füzeler yerleştirmesi – özetle kendi sözde-korunmasını başkasına bırakması, parazitlik değilse, nedir? Füzeler İslamı övebilir mi? Ulema bu konuda ne düşünüyor, füze teknolojisine de hakim mi?

Bir de özel merak var: Acaba Marx davet edilseydi Türkiye’ye, Hilmi Yavuz bir “Marx’ı Tanıyalım” yazısı da yazar mıydı acaba? Bu hale gelmiş miyizdir acaba?

Daha fazla Güncel, Mizah
Çevirmenler Birliği’nde Çeviribilimciler Dönemi

14 Kasım 2010 günü yapılan seçim sonucunda, Çevirmenler Birliği-Çevbir'in 3. dönem başkanı bir çeviribilimci oldu: Çağlar Tanyeri.

Kapat