Müşteri Velinimetimizdir: Hangi Kitaplar, Nerede Satılmayabilir?

Posted by on Ocak 22, 2011 in Güncel

Nezih Kitabevi, Metis Yayınevi’nin 2011 ajandalarını satıştan kaldırdı. Müşterilerinden gelen uyarılar sonucunda inceledikleri ajandalarda Atatürk’e hakaret edildiğine karar verdiğini söyleyen kitabevi, bir açıklama yayınladı:

“Sayın İlgili,

Kurumumuzla hiçbir ilgisi olmayan, başka bir yayın evi tarafından hazırlanan ve sadece mağazalarımızda değil, bugün ülkemizde basılı yayın satış ve dağıtımı yapan diğer tüm şirket ve kitapevlerinde de satılan söz konusu ajandanın 10 Kasım sayfasında yer alan bir çizim, müşterilerimizin tepkilerine neden olmuştur. Bu tepkiler, kurum olarak 1945 yılından bu yana sahip olduğumuz değerler ışığında tarafımızca da haklı görülmüştür ve satışa son verme kararı alınmıştır. Bu konuda, tüm yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla, ilgili yayınevine de bilgilendirme yapmış bulunmaktayız.

Metis Yayınları tarafından hazırlanan, Kurumumuzun hiçbir şekil ve şartta, hiçbir ilgisinin bulunmadığı, sadece mağazalarımızda değil, bugün ülkemizde basılı yayın satış ve dağıtımı yapan diğer tüm şirket ve kitapevlerinde de satılan söz konusu ajanda ile ilgili olarak, gerek ajanda içeriği üzerinde yapmış olduğumuz inceleme ve gerekse Sayın Müşterilerimizin tarafımıza iletmiş oldukları yorum ve görüşler doğrultusunda derhal söz konusu ürünün satışına son vermiş ve bu konuda, tüm yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla, ilgili yayınevine de bilgilendirme yapmış bulunmaktayız.

Kurumumuz ilkeleri doğrultusunda, söz konusu ajandaları iade etmek isteyen müşterilerimize ürün bedeli iadesi yapılacaktır.

Bilginize saygıyla sunarız.

Nezih Kitap”

Taraf gazetesi için Elif Bereketli’nin görüştüğü Nezih Kitabevi neden yayınevi adını açıkladığını da açıkladı:

“Tepkilerini dile getiren müşterilerimizin bir kısmı, kurumumuzu ajandayı hazırlayan yayınevi olarak görme yanılgısına düşmüşlerdir. Bu yanlışlığın düzeltilmesi açısından, açıklamamızda söz konusu ajandanın yayıncısı konusunda net bilgi verilmesi ihtiyacı duyulmuştur.” (t24)

Gazetenin görüştüğü Metis Yayınevi, 10 Kasım sayfasında bir editörlük hatası bulunmadığını savundu:

“Ajandanın bütün sol sayfalarında olumsuzlukların üzerine işeyen bir oğlan, çocuğu, sağ sayfalarda da olumlu, insanî değerleri pankart olarak gösteren bir kız çocuğu vinyeti var. Her ajandada olduğu gibi 10 Kasım, millî ve dinî bayramlar işaretli. Bunun maksatlı olarak 10 Kasım’ın olduğu yere de konduğunu düşünmek için çok kötü niyetli olmak lazım. Tepki sahiplerine bunu açıkladık, bu kadarcık sağduyuyu onlardan da umabiliriz. .. Kemalizme inanmaya, onu siyasal bir görüş olarak benimsemeye mecbur değilim, okurlarımız da mecbur değil.” (t24)

Kitabevinin de yayınevinin de karşılıklı olarak müşterilerini velinimet olarak gördüğü ve ilkelerini savunduğu bu yaklaşımın bir benzeri,  2008 yılında, Türkiye’nin onur konuğu olduğu Frankfurt Fuarı’nda yaşanmıştı. Çoksatar kitapların yazarı Ergün Poyraz’ın çeşitli Türk politikacılara yönelik eleştiriler içeren ve kapaklarında vinyet olarak Musevi yıldızı kullanılan kitaplarının, fuardaki bir ticari kitabevinde satılması tepki çekmişti:

“60. Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’na katılan kimi yayınevlerinin Yahudi düşmanlığı yapan kitaplarını sergilemesi büyük tepki topladı. Altı yıldır Frankfurt Kitap Fuarı’na katılan ülkeleri ve yayınevlerini, düşmanlığı ve şiddeti teşvik etmek açısından incelediklerini belirten The Simon Wiesenthal Merkezi’nin Uluslarararası İlişkiler Direktörü Dr. Shimon Samuels, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi stantlarının hemen yakınında da bile Yahudi düşmanlığını teşvik eden kitapların satılmasının kendilerini üzdüğünü söyledi. Dr. Samuels, Frankfurt Kitap Fuarı Genel Direktörü Jürgen Boos’a gönderdikleri raporla da durumu kayıt altına aldıklarını ve söz konusu yayınevlerinin kara listeye alınmasını istediklerini belirtti.” (Hürriyet)

Bu tepkinin ardından kitaplar satıştan kaldırılmıştı. Sözkonusu kitaplar nedeniyle sözkonusu politikacıların açtığı ve çok yüksek bedeller talep edilen tazminat davalarıyla karşılaşan Ergün Poyraz, dört yıldır “Ergenekon davası” sanığı olarak tutuklu bulunuyor.

Daha fazla Güncel
Çeviribilim Sokağa Çıktı

Çeviribilim sokağa çıktı. İnternet dergisi Çeviribilim, gazete ebadında bir dergi yayımlamaya başladı. İlk iki sayısında "FSEK ve telif tarihi", "Orhan Pamuk edebiyatı", "Wikileaks" gibi temalara yer veren dergi 2 aylık olarak yayımlanıyor.

Kapat