Sorun Olan Yabancı Dil

Posted by on Aralık 5, 2006 in Güncel

sesliceviribilgisayari.jpg

Milliyet gazetesi “sesli çeviri bilgisayarı” adı verdiği bir aygıtı dağıtıyor 49 kupona. İlana bakılırsa, “kimsenin yabancı dil çeviri sorunu kalmayacak.” “Tam 11 dilde çapraz çeviri” yapan aygıtın iç sayfalardaki tanıtımında şunlar yazıyor: “Her dilde en çok kullanılan tam 700 cümle! Dünyanın dev markası PolyLingua’dan! Tam 11 dilde çeviri yapıyor, İngilizce konuşuyor! Tam 11 dili cebinizde taşıyın. sesli çeviri bilgisayarınız, İngilizce ses kartıyla. Sadece 49 kupona.”
49 x 30 kuruşa elde edilebilecek olan aygıtın kim tarafından üretildiği belirtilmemiş, İngilizce dışında başka dillerde konuşması istenirse başka ses kartları almak gerekecek: bunun fiyatı da belirtilmemiş. Aygıtla ilgili tek anlaşılır açıklama, aygıtın kendi resmi üzerinde: “Voice travel mate.” Yani, sesli yoldaş ya da gezi arkadaşı. İçinde kalıp cümleler var, gezi sırasında takıldığınız yerde o kalıp cümlelere başvurabilmenizi sağlıyor. Yararlı olduğu alanlar var kuşkusuz, ama bu bir çeviri aygıtı değil. Bu arada, herkesin hangi yabancı dil konusunda sorunu var?

Daha fazla Güncel
Bir Temel Sorumlu

Radikal gazetesinin Anadolu Ajansı'ndan aktardığı habere göre, M.E.B. yayınevlerinin klasik eser uygulamalarının onun Bakanlığını bağlamadığını belirtiyor. Bakanlık bunları incelememiş, teşvik...

Kapat