Aile Eğitim Programı başladı: ODAtv kapatıldı

Posted by on Şubat 14, 2011 in Güncel

Bir internet sitesinin daha erişimi sınırlandı. Odatv.com adresinde yayın yapan, ODAtv adlı internet haber sitesinin yönetim kadrosunda yer alan Soner Yalçın, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu ve Ayhan Kurt gözaltına alındı. Sitede en son olarak uluslararası uzmanların ulusal eğitime katkısıyla ilgili çeşitli videolar yayınlanmıştı.

Başbakanlık da kısa bir süre önce tek tek aileleri eğitmek üzere Aile Eğitim Programı başlatmıştı:

“Küreselleşme ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle dünya genelinde ortaya çıkan sosyolojik devrim aile kurumunu da etkileyince Başbakanlık kolları sıvayarak Türkiye çapında dev bir proje başlattı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 9 Şubat’ta Aile Eğitim Programı için düğmeye basıldı. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na bağlı Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (ASAGEM) tarafından yürütülecek proje ailenin korunmasını amaçlıyor, aile bireylerinin medya, iletişim, ekonomi, sağlık, haklar, hukuk, demokrasi ve hatta cinsel konularda eğitilmesini öngörüyor. Program çerçevesinde 251 parça eğitim-öğretim materyali geliştirildi. İlk aşamada 8 büyük ilde uygulanacak programın pilot çalışması Ankara’da, Erdoğan’ın ilçesi Keçiören’de başlatıldı. İzlenen stratejiye göre, birinci aşamada üniversite mezunu olan eğitimciler programdaki tüm eğitim konularına ilişkin Genel Müdürlük uzmanlarınca eğitilecek. Daha sonra eğitimciler önce 8 büyük ilde daha sonra 81 il ve ilçe merkezlerinde 2 yıl süreli bir çalışma yapacak.

İçeriği çok geniş tutulan programla, ailelere 5 ana kategoriye bağlı onlarca alt kategori ile geniş bir eğitim yelpazesi sunulacak. Ailelere bütçe ve kaynak yönetimi, finansal okur yazarlık, kişi hakları, aile hukuku, enerji tasarrufu, sağlıklı yaşama ve hastalıktan korunma, üreme sağlığı ve sağlıklı cinsel hayat, ilk yardım gibi konularda eğitim verilecek. Başbakanlık’ın eğitim programında ailelerin medya eğitimi özel bir yer tutacak. Ailelere, medya içeriğini analiz edebilme ve eleştirel değerlendirebilme teknikleri gösterilecek. Başbakanlık “Yalnızca size gösterileni değil, gösterilmeyeni de anlamak için…” sloganını kullanacak. (Sabah, 12.02.2011)

Daha fazla Güncel
Hassas Okurdan: Tempo da toplatılacak mı?

Hassas okur gözüyle: Tempo, Notos ve TarafKitap'ın Şubat 2011 sayılarında çeviriye nasıl yer veriliyor?

Kapat