TÜÇEB “Çeviri Eğitimi” toplantıları devam ediyor

Posted by on Mart 6, 2011 in Duyuru

Türkiye Çeviri Öğrencileri Birliği – TÜÇEB’in “Çeviri Eğitimi” konulu etkinliklerinin ilki, Arel Üniversitesi’nde Aymil Doğan, Ayşe Nihal Akbulut, Işın Bengi-Öner ve Sâkine Eruz’un sunumlarıyla gerçekleştirildi. Yönetmenliğini Senem Öner’in yaptığı oturumlara ve foruma ülkenin çeşitli üniversitelerinden gelen 300’e yakın çeviri öğrencisi katıldı.

Aymil Doğan’ın sözlü çevirmenlikte görünürlüğün sağlanmasının ve öğrenim sırasında pratik yapılmasının önemi; Ayşe Nihal Akbulut’un çevirmenin gelişimi sürecinde çevirmenlik bilinci ve kimliğinin edinilmesi; Işın Bengi-Öner’in çeviri bölümlerinin müfredatlarının güncel piyasa beklentileriyle ilişkili olarak yapılandırılması; Sâkine Eruz’un çeviri bölümlerinin kısa tarihleri içinde önemli bir yol kat ederek öğrencilere zengin bir miras hazırlaması gibi noktalar üzerinde durduğu toplantının ardından, çok çeşitli sorular ele alındı.

TÜÇEB etkinliği, bugün – 6 Mart 2011 günü, Boğaziçi Üniversitesi’nde çeviri derneklerinin temsilcileriyle yapılacak bir toplantıyla devam ediyor.  http://www.tuceb.com/ikinci-gun.html

Daha fazla Duyuru
Şiir Kültürlerde Geziyor

İstanbul, Beyoğlu'nda, 5 Mart 2011 günü bir şiir çevirisi etkinliği.

Kapat