Çevirmen ve sosyolog Ağırnaslı Gözaltında

Posted by on Mayıs 2, 2011 in Duyuru, Güncel

Marmara Üniversitesi sosyoloji bölümü mezunu ve Boğaziçi Üniversitesi sosyoloji bölümü yüksek lisans öğrencisi ve kitap çevirmeni olan Nejat Ağırnaslı 29 Nisan 2011 günü gözaltına alındı. Ailesi kendisinden haber alınamadığını açıkladı:

“Oğlumuz,

ezilenlerin, emekçilerin ve mağdurların yanında sosyalist  genç bir sosyolog dur.. Polisin cadı avı ile  bu genç insanı  hangi “suça” bağlayacağı ve hayatının rehin alınacağını bilememekteyiz..

Bu ülkede   devlet karşısında  hiç kimsenin  güvende olmadığını ve bu tür gözaltılarla heran, herhangi bir insanın “suçlu” sayılabileceğini bilmekteyiz.

Bu tür operasyonlarla; sokaktaki herhangi bir insanın,   “suça” bulaştırılmasını , ve bu gerekçeyle gözlatına alınmasını; tüm  toplumuma, gençlere, muhaliflere bir gözdağı vermek olduğunu da bilmekteyiz..

Oğlumuzun hayatına, görüşlerine kefiliz.. Onun hayatının, fikirilerin  yanındaydık, yanındayız.

Bu cadıavının  Sonuçları ne olursa olsun,  devlet şiddetine karşı sessiz kalmayacağımızı, bunu kamuoyu ile paylaşacağımızı duyururuz..

Nuran Ağırnaslı-Hikmet Acun” (bianet)

Çevirmen Nejat Ağırnaslı’nın Optimist, Ceylan, Kalkedon ve Yordam yayınevlerinden yayımlanmış çeşitli çevirileri bulunuyor.

Boğaziçi üniversitesi öğrencileri Ağırnaslı serbest bırakılmazsa kitaplarını yakacaklarını açıkladı:

“Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri olarak, hem arkadaşımız Nejat’a hem de tüm diğer göz altına alınanlara yapılan bu hukuksuzluğu açıkça kınıyoruz. Üniversite arkadaşları olarak, Nejat’ın dava dosyasına nelerin konulacağını şimdiden merak ediyoruz. Onun ders programını ‘örgüt dökümanı’, Columbia Üniversitesi’ne yapacağı doktora başvurusunu da ‘örgütün yurtdışına açılma planı’ olarak gören işgüzar zihniyetin ellerinin daha nereye kadar uzanacağını bilemiyoruz.

Nejat’ın yazdığı makaleler, yaptığı çeviriler, bilinmeyen bir dilde değil ama İngilizce yaptığı literatür taramalarının da dosyasına konulduğu takdirde, KCK davasının Foucault’ya ve hatta Gramsci’ye kadar genişletilmesini öngörmekte güçlük çekmiyoruz.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri olarak, arkadaşımız Nejat serbest bırakılmadığı takdirde, bizi suç işlemeye teşvik eden kitaplarımızı, kampusümüzün tarihi güney meydanda toplayarak yakacağımızı açıkça ilan ediyoruz.” (Bianet)

http://foucaultdayargilansin.blogspot.com/

Ek/Güncelleme:

Sabit Fikir’de bu haberin aynı başlık taşıyan, biraz değiştirilmiş bir versiyonu yayınlandı.

Başka sitelerde Ağırnaslı’nın aslında, çeşitli illerden 50 kişilik bir grupla gözaltına alındığı bildiriliyor:

“Diyarbakır merkezli yürütülen soruşturma kapsamında Diyarbakır, İstanbul, Siirt, Adana, Van ve Batman gibi illerde BDP’nin gençlik yapılanması olan Demokratik Yurtsever Gençlik’e (DYG) yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan kişiler Diyarbakır’a getiriliyor. 50 kişinin gözaltına alındığı öğrenilirken, gözaltı sayısının daha fazla olabileceği belirtiliyor. Operasyonda farklı illerde gözaltına alınan İskan Yiğit, Mustafa Momay, Gürhan Koyuncu, Sinan Baran, Meryem Akpolat, Ersin Yoğurtçu, Yaşar Saçlı, Sinan Hezer, Cafer Yıldız, Ramazan Aktaş, İbrahim Dülek, Necat Ağırnaslı, Cihat Dursun, Resul Duruk, Mehmet Temel, Şeyma Güzel, Burhan Şık ve Serhat Karakulak isimli gençler Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Operasyon kapsamında arananların da olduğu belirtilirken, gözaltı sayısı da yükseliyor. “KCK öz savunma birlikleri” içerisinde yer almakla suçlanan 18 gencin emniyetteki ifade işlemleri sürerken, diğer illerden gözaltına alınanların Diyarbakır’a getirilmeye devam edildiği öğrenildi.”

Ağırnaslı, 2 Mayıs 2011 günü gün içinde serbest bırakılmış.

Daha fazla Duyuru, Güncel
Yazar ve Çevirmen Evleri Geliyor

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ümit Yaşar Gözüm, iki tane Yazar ve Çevirmen Evi kurulacağının müjdesini verdi.

Kapat