Nice Gençlik Bayramlarına

Posted by on Mayıs 19, 2011 in Duyuru, Güncel

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği‘nin Türkan Saylan adına başlattığı ödülleri kazananlara ödülleri bugün verilecek.

“2010 yılında duyurusu yapılan 1. Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri edebiyat dalında “çocuk romanı”, bilimsel araştırma dalında “ilköğretim eğitimi” alanlarına ayrılmıştı.

Prof. Dr. Aysel Çelikel, Yusuf Çotuksöken, Prof. Dr.Selahattin Dilidüzgün, Doğan Hızlan, Prof. Dr. Zehra İpşiroğlu, Prof. Dr. Sedat Sever’den oluşan sanat ödülü seçici kurulu, Sanat Alanı Ödülü’nü “Ankaralı” romanıyla Zeynep Cemali’ye, Seçici Kurul Özel Ödülü’nü de “Arda’nın Derdi Ne?” adlı romanıyla Necati Tosuner’e veriyor.

Bilim Ödülü Seçici Kurulu, ilköğretim eğitimi alanı için gönderilen yapıtlar arasında ödüle değer eser bulunmadığına karar verdiği için bu yıl, bu alanda ödül verilmeyecek. Bilim Ödülü Seçici Kurulu Prof. Dr. Aysel Çelikel, Dr. Erdal Atabek, Nuran Direk, Prof.Dr. Üstün Ergüder,Prof. Dr. İsa Eşme, Prof. Dr. İpek Gürkaynak’tan oluşuyordu.”

“Adına ‘Sanat ve Bilim Ödülleri’ düzenlenen Prof. Dr. Türkan Saylan, yalnızca bir sivil toplum örgütü olan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin Genel Başkanı değil, ülkemizde cüzzam hastalığını büyük ölçüde etkisiz kılmış bir hekim, yol açıcı kişiliği, sınırsız insan sevgisi ve özverisi ile en küçüğünden en büyüğüne bütün insanların sevgi ve saygısını kazanmış bir bilim insanı, sanat âşığı ve bir toplum önderidir. Türkan Saylan, Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti’nin laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olma özeliğine yürekten inanmış; bütün yurttaşların eşit ve özgür bireyler olarak hiçbir ayrımla karşılaşmadan kendilerini geliştirme ve yaşama haklarını, eylemli olarak, yaşamının son anına kadar yüreklilikle savunmuştur.

‘Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri’, her yıl, ölüm yıldönümünde, onun yaşam anlayışını geleceğe taşıyacak bilim ve sanat ürünleri yaratan kişilere verilecek; bu yolla Türkan Saylan adı ve anlayışı da yaşatılacaktır.”

Türkan adlı film de bugünden itibaren sinemalarda. Ayrıntılı bilgi dizinin ve filmin yapımcısı Kolibafilm sitesinde.

Daha fazla Duyuru, Güncel
TÜÇEB, 17 Mayıs’ta Ankara, Atılım Üniversitesi’nde

Toplantıda TÜÇEB tanıtımı, ÇİD (Çeviri İşletmeleri Derneği) temsilcilerinin konuşmaları ve Akademisyenlerle Çeviride Terminolojinin Önemi tartışmaları yer alacak.

Kapat