II. Çeviribilim Yaratıcı Çeviri Yarışması sonuçlandı

Posted by on Mayıs 21, 2011 in Duyuru

II. Çeviribilim Yaratıcı Çeviri Yarışması’nı “Nankörce Çevirmek” temasıyla Ocak 2011 sonunda başlatmıştık. Nankör bir çevirisi yapılacak olan metin Adolf Hitler’in, Temmuz 1937’de, Nazilerin kurduğu Alman Sanat Evi’ndeki (Haus der Deutschen Kunst) Yozlaşmış Sanat Sergisi’nin açılışı sırasında yaptığı konuşmanın metniydi. Genel olarak “Lider Büyük Alman Sanatı Sergisi’ni açtı” (“Der Führer eröffnet die Grosse Deutsche Kunstausstellung”) diye bilinen bu konuşma, Nazilerin modern ve çağdaş sanata yönelik genel yaklaşımını ve gerçek bir Alman sanatının nasıl olması gerektiği yolundaki görüşlerini dile getiriyordu. Yarışmanın Mart 2011 sonuna kadar olan süresi boyunca tahmin etmediğimiz kadar çok nankör çeviri girişimiyle karşılaştık: dev bir heykel parçalandı, heykeli uluslararası kamuoyunun yardımıyla korumaya çalışan bir ressam bıçaklandı, bir tiyatro sanatçısı resmi düzeyde azarlandı, yazarların dışında bilgisayarlardaki belgeler tutuklanmaya başlandı, erotik kitaplar toplatıldı, televizyondaki film gösterimlerinde eskizlerin bile üzeri karalandı… Olaylar hayal ettiğimizden çok daha gerçek, çok daha tatsız bir hal aldı.

Yarışmaya fiilen iki yaratıcı çevirmen katıldı. Bu yüzden katılma sıralarına göre ödül verildi. Birincilik ödülünü (Çeviribilim No: 3’te yayımlanan çevirisiyle) Can Gündüz, ikincilik ödülünüyse (Çeviribilim No: 4’te yayımlanan çevirisiyle) Göksenin Abdal kazandı. Kendilerine bir yıllık dergi aboneliğinin dışında, David Foster Wallace’ın İğrenç Adamlarla Kısa Görüşmeler (Siren Yayınları, 2011) adlı kitabı hediye edildi.

III. Yaratıcı Çeviri Yarışması’nda görüşmek üzere – önerilerinizi bekliyor, yarışma için daha iyi sosyal koşullar umut ediyoruz.

Daha fazla Duyuru
2. Uluslararası Lisans Öğrencileri Sempozyumu

Lisans düzeyinde bir etkinlik bolluğu içinde geçirmediğimiz şu günlerde Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü öğrencileri 23-24 Mayıs tarihlerinde 2. Uluslararası Lisans Öğrencileri Sempozyumu’nu düzenliyor.

Kapat