Çevirmenler de sigorta ve kreş istiyor

Posted by on Haziran 28, 2011 in Duyuru, Güncel

Turizm sektöründe yeni bir işçi sendikası kuruldu: Dev-Turizm-İş.

“Bir süredir kuruluş çalışmasını sürdüren ‘Devrimci Turizm İşçileri Sendikası kuruluşunu tamamladı. Kısa adı Dev Turizm-İş olan Devrimci Turizm İşçileri Sendikası tüm turizm emekçilerinin örgütlülüğünü sağlamayı hedefliyor. Genel Merkezi Antalya’da olan sendikanın adresi: Üçgen Mahallesi, Anafartalar Caddesi, Saraçoğlu İş Merkezi, No: 78/93.” (http://genclik.chp.org.tr)

Sendikada dile getirilen sorun ve talepler, çevirmenlerin, özellikle medya ve yayıncılık alanında çalışan çevirmenlerin gün geçtikçe çözümsüzleşen sorun ve taleplerine fazlasıyla benziyor. Tıpkı çeviri işçileri gibi mevsimlik ve parça başı çalışan turizm işçileri, sigorta gibi birçok güvenceden yoksun olduklarını, emek hakkı mücadelesinin sık sık işten kovulmayla sonuçlandığını dile getiriyorlar. Antalyalı turizmci Devrim Aşkın Karasoy’un Aydınlık gazetesi için hazırladığı haberde yer alan bir kadın turizmcinin şu sözleriyse çeviri sektöründe çalışan kadınlar için de, kat be kat geçerli:

“İşvereninize benim süt iznim var, doğum iznim var, işyerinde kreş istiyorum diyebilmelisiniz. .. Bu iş kolunda çalışan bir anneyseniz ve sendikal haklarınızı bilmiyorsanız, çocuğunuzu kreşe vermek için bile bir bakıcı tutmak zorundasınız.”

Sahiden, çevirmenler iyi üretim koşullarına sahip değil: çoksatarların gelirinden onların reklam harcamaları kadar para almıyorlar, hastalandıkları zaman sigortalı olmak gibi bir rahatlığı yaşamıyorlar.. Peki ya kendilerini üretmeye kalkarlarsa, o zaman ne oluyor? “İşvereninize benim süt iznim var, doğum iznim var, işyerinde kreş istiyorum diyebilmelisiniz.”

Daha fazla Duyuru, Güncel
Doğuş Üniversitesi: “Edebiyat ve Çeviri” Yüksek Lisansı

Doğuş Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü yeni bir yüksek lisans programı başlatıyor. 2011-12 dönemi için başvurular 13 Haziran 2011 günü başladı.

Kapat