250 artı 4 Asker, yazar ve gazeteciler..

Posted by on Temmuz 29, 2011 in Güncel

Genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları istifa etti. Genelkurmay başkanı medyadaki iftiralara vurgu yaptı:

“Şu anda 173’ü muvazzaf, 77’si emekli olmak üzere 250 general-amiral, subay, astsubay ve uzman jandarma çavuş, hürriyetlerinden yoksun olarak tutuklu bulunmaktadır. Tutuklamaların evrensel hukuk kaidelerine, hakka, adalete ve vicdani değerlere uygun olarak yapıldığını kabul etmek, bir çok hukukçunun da ifade ettiği gibi, mümkün değildir. Bu durum, bir çok defa yetkili makamlara iletilmesine, anlatılmasına ve takip edilmesine rağmen soruna yasal çerçevede bir çözüm bulunması mümkün olmamıştır.Haklarında henüz hiçbir kesin yargı kararı olmamasına rağmen tutuklu bulunan 14 general-amiral ile 58 albay, hürriyetlerinin tahdit edilmesinin yanı sıra mevcut yasalarımız gereğince bu yıl yapılacak Yüksek Askeri Şura’da değerlendirmeye girme hakkını kaybetmiş ve peşinen cezalandırılmıştır. Soruşturma ve uzun süreli tutuklamaların bir amacının da TSK’nın sürekli gündemde tutularak kamuoyunda bir suç teşkilatı olduğu izleniminin yaratılmaya çalışıldığı, bunu fırsat bilen yanlı medyanın da her türlü yalan haber, iftira ve suçlamalarla yüce ulusumuzu kendi silahlı kuvvetlerine karşı tavır almaya teşvik ettiği dikkatlerden kaçmamaktadır. Bu durumun önlenememesi ve yetkili makamlar nezdinde yapılan girişimlerin dikkate alınmaması Genelkurmay Başkanı olarak personelimin hak ve hukukunu koruma sorumluluğumu yerine getirmeme engel olduğundan, işgal ettiğim bu yüce makamda göreve devam etme imkanını ortadan kaldırmıştır. Şartlar ne olursa olsun TSK’nın kahraman mensuplarının kutsal görevlerinde bundan önce olduğu gibi bundan sonra da üstün disiplin, cesaret ve fedakarlıkla başarıya ulaşacaklarına olan kesin inancımı bir kez daha güvenle ifade ederken, TSK’nın tüm mensuplarına sağlık ve esenlikler dilerim.”

Benzer bir dizi olayı yazar ve gazeteciler yaşıyor. Birkaç gün önce Ece Temelkuran kendisine yönelik “PKK yandaşı” iftiraları karşısında “bu tımarhaneden gidiyorum. Uzun bir yolculuğa çıkacağım.” diye bir açıklama yaptı.

Sabahattin Önkibar gazetesinde “Hz. Muhammet’siz İslam olur mu?” başlıklı yazısını yayınlatamadığı için istifa etti.

Ferai Tınç “Yaptıkları haberler yüzünden ya da düşüncelerini yazdıkları için cezaevinde tutuklu bulunan sosyalist, Kürt, milliyetçi, İslamcı basından gazetecilerin sayılarının azalacak yerde gittikçe arttığı bir ortamda, basın özgürlüğüne yönelik müdahalelerin birçok gazeteci tarafından bile “olağan” karşılandığı bir iklimde, tek işleri gazetecilik olanların heveslerinin kaçması olağan bir sonuç değil midir?” diyerek yazılarına son verdi.

Daha fazla Güncel
Kafası Güzel Filler Korsanlara Karşı

Turgut Gürer, aslında genç bir jeolog. Fakat bilim yazarlığı onu yayıncılığa sürüklemiş. Gürer Yayınları'ndan değişik alanlarda çeşitli kitaplar yayımlıyor. Son kitaplarından biri kendi çevirisi, böylece iki rolü birden üstlenmiş - ve bu yüzden çoksatarlar arasına giren Kafası Güzel Filler ve En Acayip Deneyler adlı bu popüler bilim kitabının korsanı çıkınca, korsan saldırısının etkisini iki kat yaşamış. Onunla söyleştik.

Kapat