Boş Mesajlarımız

Posted by on Ağustos 21, 2011 in Güncel

İnsanda bir şey, bir şey yapma arzusu bırakmayan ülke.

İnşaatçı-reklamcı işadamı ekrana çıkmış “Şehitlerimizin acısı da var içimizde, hepsine rahmet diliyorum, Somali’de ölen çocukları daha iyi anlıyoruz,” diyor. Erkek sunucu “Tabii, tabii, sizin gibi işadamının bunu söylemesi ne kadar önemli, acınızı içinize gömüp yardıma koşuyorsunuz,” diyor. Kadın sunucu iyice abartıyor, “Onlar şimdi nur içinde yatıyor, nurlar içinde, buraya yardım parası toplamak için gelmeniz..” diyor. Stüdyoda bir sürü ünlü yüz, şarkıcı, tiyatrocu, futbolcu, reklamcı.. telefonlara yapışmış, para topluyorlar.

Şehitler çocuk değil, anneleri yok, evlenmemişler hiç, geride kalan çocukları yok sanki..

Jet uçaklarının dağlara yağdırdığı bombaların paraları Somali için bilmem hangi numaraya “boş mesaj” gönderen halktan toplanmıyor sanki..

Bütün bu yaşananların daha büyük bir savaş hazırlığı olabileceğini kimse anlamıyor sanki..

Irak öncesinde yine bu oyunun sahnelendiği unutulmuş sanki..

Şehit çocuklara rahmet, doğal serveti yağmalanan Somali’deki çocuklara “boş mesaj”.

*

Bugün kitapçılarda Somali konulu bir kitap bulamazsınız.

Somali konulu kitaplar en son 1994 yılında çevrilmiş, en son 1994 yılında yazılmış Türkçeye. Şimdi fotoğraflarla ikna oluyor insanlar. Yani çocuk işçilerin montajını yaptığı fotoğraf makinesi ve bilgisayarlardan akan görüntülerle. Ünlülerin cazibesiyle. Ucuz işçilerin yaptığı cep telefonlarıyla “boş mesaj” yollayarak.

Nereye? Nereye yolluyorsun “boş mesajını”? Boş kafaya mı?

Bilmiyorum nasıl anlatmalı, kime anlatmalı bunun sömürgeciliğin büyük intikamının bir parçası olduğunu – özgürlüğünü geçen yüzyılda elde etmiş ülkelerin – Libya, Suriye, Somali ..  Türkiye – birer birer yeniden sömürgeleştirildiğini; Amerika’nın Somali’ye yerleşme maliyetini bu şekilde çıkardığını..

Kısa bir Somali sömürgecilik tarihi hatırlatması işe yarar mı?

Eski sömürgelerden neyin intikamını aldıklarını hatırlatmak için çeviri yapmak işe yarar mı? 1969-91 yılları arasında Somali’de Demokratik Cumhuriyeti kurup yönetmiş olan subay Muhamed Siyad Barre’nin Wikipedia’da yer alan sözlerinden birini çevirmek işe yarar mı?

Rüşveti, kayırmacılığı ve aşiretçiliği kaldıracağız. Aşiretçilik yabancıların halkımızı bölmek için tek şansıydı. Sömürgecilerin ülkemize ve iç işlerimize müdahale etmek için kullandığı bütün yolları kapatacağız. Büyük, güçlü bir birliği olan ve barış içinde yaşamak üzere kaynaşmış  bir Somali ülkesi kuracağız. İslam dinine, gerekirse elimizdeki bütün gücü kullanarak saygı gösterilmesini sağlayacağız. İç ve dış siyasetinde Somali’yi saygın bir ülke yapacağız. Bütün Somalilerden gelip ülkelerini, güçlü bir ülkeyi inşa etmelerini, bütün çabalarını, enerjilerini, servetlerini ve beyinlerini ülkelerini geliştirmeye harcamalarını istiyorum. HALKIMIZI HEP AÇLIK, HASTALIK VE CEHALET İÇİNDE GÖRMEK İSTEYEN EMPERYALİSTLER, BUNA KARŞI KOYUP ONLARA YALVARMAMIZI İSTEYECEKLER. Soylu hedef ve amaçlarımızı sahte göstermek için türlü türlü yalanlar söyleyecekler. Dünyayı ve hatta diğer Afrika devletlerini yalanlarına inandırmaya çalışacaklar. Bu yalanların dışında bize kötü isimler takacaklar. Şimdi bize saldırmak üzere silah, para ve diğer ihtiyaçlarını topluyorlar. Silahlı Kuvvetler ile Somali halkının bir arada hareket ettiğini görmekten mutlu ve müteşekkiriz. Halkımız bize gerçek bir destek vererek bizi mutlu etti. Ülke ve ulusumuz uğruna birbirimizi desteklemeyi sürdürürsek hiçbir şey bize zarar veremez. Topraklarımızın düşmanını ezmek için el ele verelim.”

(Afrika’nın özgür devletleri başarısız oldu, Afrika sosyalizmi de tıpkı Sovyet sosyalizmi gibi başarısız oldu, bunlar (Chomsky’nin ifadesiyle) “başarısız devletler”, peki öyleyse Afganistan’a, Irak’a, Libya’ya.. yağdırılan bombalar mı başarılı oluyor, isyanlarla sersemleyen İngiltere mi başarılı, yoksullarını New Orleans’takiler gibi çöpe atmış ve dünyaya GDO ve ambalaj yediren Amerika mı “başarılı devlet”? Ipad ve Wikileaks’in doğduğu yer olduğu için mi “başarılı devlet”? Pöh. Uşak’ta yapılan keçi peyniri mi, MacBurger mi başarılı?)

Kısacası: Somali’yi iyi okumak lazım. Somali gösterisinin arkasında büyük dünya zenginlerinin bir şovu olduğunu unutmamak lazım. 2005’te MTV & G8’le başlayan bir şovun yeni bir bölümünü izliyoruz. Ve gerçek, 1996 yılında İlker Maga’nın “Emperyalizm ve Somali” adlı (dönemin önemli yayınevlerinden Bibliotek Yayınları’ndan çıkan ve tekrar yayımlanması gereken) enfes çalışmasında dile getirdiği gerçekten bir milim değişmedi:

“Bu yoksul Afrika ülkesine, varlıkları ve zenginlikleri son derece kuşkulu yerüstü ve yeraltı kaynaklarından bağımsız olarak, dünyanın yeniden yapılandırılması sırasında vazgeçilemeyecek ve lider iddiasındaki her emperyalist devletin mutlaka denetim altında tutmak isteyeceği önemli bölgelerden biri olarak bakılıyor. ABD, Somali’yi sadece bu topraklar için işgal etmedi. Somali, ÖNÜMÜZDEKİ ON YILLARA YAYILACAK ABD dış politikasının önemli ayakları arasında yer alıyordu. Yenildi ve çekilmek zorunda kaldı.”

İşte emperyalizm şimdi Türkiye üzerinden bir daha giriyor Somali’ye. Suriye’yi ve İran’ı tehdit ediyor, Irak’ta olduğu gibi, şimdi de Somali’ye yerleşme masraflarını Türkiye’nin boş mesajlarından çıkartıyor – ve hep şehitlerle terör saçıyor. Muhamet Siyad Barre’nin sözlerinden bugüne hep aynı durum: Aşiretçilik (her biçimiyle aşiretçilik, etnik aşiretçilikten günümüzün marka aşiretçiliğine dek her biçimiyle) emperyalizmin tek şansı. Ve bu savaşta eskisinden de sert, çok sert oynuyor.

*

Aynı yardım parası toplama programında şans eseri başka bir olay daha yaşandı. Telefonla bağlanan bir seyirci, Somalili korsanların eline düşen bir geminin, aylardır rehin tutulan mürettebatından birinin akrabası olduğunu söyleyerek yardım istedi. “Biz güzel bir şey yapıyoruz burada, bunu bozmayın” diyen sunucu kapattı telefonu.

Boş bir mesaj değildi bu oysa: http://somalide3acturk.blogspot.com/2011/08/somalide-3-turk-neden-ac.html

Ama boş saymalarının bir nedeni olsa gerek..

*

Not: Ulusal Kanal ile Aydınlık gazetesine yönelik baskıyı ve tutuklamaları, Can Yücel’in mezarının parçalanmasını falan filan  kınamıyorum, bunlara şaşırmıyorum; artık herkes kendine yakışanı yapıyor sonuçta. “Tutukladılar sardunyayı ve yeşil ölümle dalaşta.”

Daha fazla Güncel
Aziz Nesin niye intihal yaptı?

İkinizi de birer anne doğurmuş, siz kardeşsiniz.

Kapat