Kalem Edebiyatı Yine Festivale Çeviriyor: 3-6 Ekim 2011

Posted by on Ekim 2, 2011 in Duyuru, Güncel, Manşet

Kalem Ajans ve Kalem Kültür Derneği’nin düzenlediği 3. İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali 3 Ekim Pazartesi günü başlıyor. Festivalde elliyi aşkın yerli ve – hemen hepsi Türkçeye çevrilmiş olan – yabancı yazar var. Festivalin bu yılki teması çok neşeli: Şehir ve Yemek.

Festivalin ayrıntılı programı sitesinden incelenebilir: http://www.itef.com.tr/tr/etkinlikler

Festivalde yer alacak olan yazarlar: Adam Foulds, Ahmet Ümit, Alona Kimhi, Antoine Westermann, Antti Tuuri, Artun Ünsal, Aslı E. Perker, Barış Müstecaplıoğlu, Berrin Karakaş, Cem Akaş, Charles den Tex, Çiler İlhan, Claire Franek, Claude Helft, Doğan Hızlan, Doğu Yücel, Ece Erdoğuş, Ellah Allfrey, Fatih Erdoğan, Gabriela Adameşteanu, Gökçe Ateş Aytuğ, Gönül Kıvılcım, Gül İrepoğlu, Gündüz Vassaf, Hacer Yeni, Hakan Günday, Hande Altaylı, Hanif Kureishi, İpek Çalışlar, Jasmin Ramadan, Jean Orizet, Josefine Klougart, Kaan Sezyum, Krisztián Grecsó, Liz Behmoaras, Mario Levi, Marjolijn Hof, Mark Crick, Mesut Varlık, Mevlüt Dinç, Mircea Dinescu, Muhsin Kızılkaya, Özdemir İnce, Özlem Kumrular, Péter Zilahy, Reha Çamuroğlu, Sadık Yalsızuçanlar, Selim İleri, Shifra Horn, Silvia Ronchey, Solmaz Kamuran, Tatiana Salem Levy, Thilo, Tiffany Murray, Timothée de Fombelle, Vladislav Bajac, Zülfü Livaneli..

İTEF, Bu yıl ‘Şehir ve Yemek’ temasında edebiyat ile gastronomiyi buluşturuyor!

İTEF – İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali, 3-6 Ekim 2011 tarihleri arasında 13 farklı ülkeden 54 yazarı ‘Şehir ve Yemek’ teması altında, bir edebiyat şöleni sofrasında ağırlayacak. Geçen yıl açılışını Sn. T.C. Kültür ve Turizm Bakanı’nın yaptığı festivalin 2011 Açılış Töreni Çırağan Palace Kempinski sponsorluğunda geçen yıllarda olduğu gibi Çırağan Sarayı’nda yapılacak.

İTEF, 3. yılında, dünyanın en önemli edebiyat festivallerinden Hay Festival of Literature and Arts ile işbirliğine başlayarak, şimdiden uluslararası edebiyat sahnesinin aktörleri arasında sayılmaya başlandı.

2011’de İTEF ile küresel çapta İngiltere, Kolombiya, Lübnan, İspanya, Meksika, Hindistan, Kenya, Macaristan, Maldivler ve İrlanda’da faaliyet gösteren Hay Festivallerinin yeni işbirliğini kamuoyuna açıklamaktan mutluluk duyuyoruz. İTEF-Hay Festival ortaklığı, İngiltere’nin uluslararası kültürel ilişkiler kuruluşu British Council’in aracılığıyla gerçekleşmektedir.

Kopenhag Uluslararası Edebiyat Festivali de bu yıl İTEF ile ortaklaşa etkinlik düzenleyerek kalıcı bir işbirliğine başlayacak organizasyonlar arasında. İşbirliği kapsamında Danimarkalı yazar Josefine Klougart festival etkinliklerine katılacak ve 2012 yılında Kopenhag Uluslararası Edebiyat Festivali’nin ‘odak ülkesi’ Türkiye olacak ve Türkiye’den yazarlar Kopenhag’daki etkinliklere katılacaklar.

Festival katılımcıları arasında Fransa’dan Jean OrizetSoul Kitchen filminin kitabı ile tanıdığımız Alman Jasmin Ramadan, 2010 yılında işbirliğine başladığımız İngiliz Granta Magazine editörü Ellah Allfrey, Brezilya’dan Tatiana Salem Levy, Hollanda’dan Charles den Texbulunuyor. Ayrıca, Hay Festival ve British Council, İTEF çerçevesinde, Mark Crick ile Tiffany Murray’yi İstanbul’a getiriyorlar.

Festival çocukları da unutmadı! Her yaştan okuyucuya hitap eden İTEF 2011 kapsamında, FMV Işık Okulları’ndaki öğrencilerin başkahramanı olduğu etkinlikte, macera kitapları yazarı Alman Thilo ve Hollandalı Marjolijn Hof okumalar ve etkinlikler yapacaklar. AyrıcaFransız Kültür Merkezi’nin destekleri ile Fransız akademisyen-illüstratör Claire Franek, Ensar, Derya Öncü ve Gökyüzü Eğitim Kurumları ve Büyük Çamlıca Koleji öğrencileriyle bir araya gelecek.

Cezayir Restoran’ın ana mekân sponsorluğunda ve festival boyunca her akşam, ‘Yazarlarla Edebiyat Sofrası’ etkinliklerinde; 3 Ekim Pazartesi, Sefarad kültürünün mutfaklarda ve edebiyatta yansımaları ele alınacak, 4 Ekim Salı, Osmanlı mutfağının beslendiği geniş coğrafyada hayat bulan tarihi romanlar edebiyat sofrasında sahne alacak. 5 Ekim Çarşamba, Yeni Rakı ÂLÂ’nın destekleri ile Edebiyat Sofrası: İstanbul konusu etrafında Ahmet Ümit, Selim İleri ve Artun Ünsal’ın katılacağı söyleşi etkinliğini kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

İTEF 2011 festival Kitabı, “Şehir ve Yemek” temasında 30’dan fazla yazarın katılımıyla ve UPM’nin kâğıt sponsorluğunda 10.000 tirajla yayımlanacak. İstanbul’daki D&R mağazalarında 30 TL’lik kitap satın alındığında “Şehir ve Yemek” kitabı hediye olarak verilecek.

İTEF Kapanış Partisi’nde bu yıl da yazarlar DJ kabininde olacak. 6 Ekim Perşembe, saat 21.00’dan itibaren Cezayir Restoran’da edebiyat dünyasının ve tüm İTEF ekibinin de bulunacağı partimize okurları da bekliyoruz.

Yayıncılık dünyasının yetkili isimlerinin festivale olan ilgisini göz önünde bulundurarak, İTEF, 2011 itibariyle “Profesyonel Buluşmalar”programında yayıncılık sektöründen yabancı profesyonelleri İstanbul’da ağırlıyor. Profesyonel Buluşmalar’ın bu yılki konukları, Danimarka, İngiltere, Fransa, Almanya ve Slovenya’dan.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi İTEF Yazar Buluşmaları çerçevesinde, Gündüz Vassaf moderatörlüğünde, Türk ve yabancı yazarlar, bir araya gelip edebiyat konuşacaklar.

Kalem Kültür Derneği’nin tamamen gönüllülerden oluşan bir ekiple düzenlediği İTEF 2011’de Avrupa Birliği Kültür ProgramıLiterature Across Frontiers (Sınırları Aşan Edebiyat) Hollanda Büyükelçiliği ve Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, Brezilya Türkiye Büyükelçiliği, İsrail İstanbul Başkonsolosluğu, Yunus Emre Vakfı, İtalyan Kültür MerkeziDimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi’nin yanı sıra Finlandiya Çeviri Fonu ve İbranice Edebiyat Enstitüsü gibi Avrupa’nın ve dünyanın önemli fonları yine festivalimizin destekçileri arasında.

Festivale ayrıca Türkiye’den Erdem, Everest, Timaş ve Yapı Kredi Yayınları, D&R mağazaları, Yeni Rakı ÂLÂ ve Kalem Telif Hakları Ajansı katkı sağlıyorlar.

Pera MüzesiKargArt, Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi ve Okan Üniversitesi de İTEF 2011’in gerçekleşmesine katkıda bulunuyorlar.

Festivalin İstanbul ayağının sona ermesinin ardından, Mersin Üniversitesi işbirliğinde, Hollanda Türkiye Büyükelçiliği ve Literature Across Frontiers destekleriyle edebiyat etkinlikleri 6-7 Ekim günleri Mersin’e taşınacak. 2 gün boyunca Mersinli edebiyatseverler, öğrenciler edebiyat festivaline katılmış olacaklar.

Akşam Gazetesi ve Sabit Fikir, bu yıl tanıtım ve basın sponsorları olarak İTEF 2011’e desteklerini vermekteler.

İTEF 2011’deki etkinliklerin hepsi ücretsizdir, tüm edebiyatseverleri etkinliklere bekliyoruz!

Program detayları ve yazarlar hakkında bilgi için www.itef.com.tr sitesini, son dakika değişikliklerini, yorumları izlemek için de itef_istanbul twitter adresini ve facebookta İTEFi takip etmeniz yeterli.

Tüm edebiyatseverlerle festivalde buluşmak üzere!

İTEF Festival Gönüllü Ekibi

Notlar:

Cezayir Restoran Konferans Salonu’ndaki söyleşiler dâhil olmak üzere İTEF 2011’in tüm etkinlikleri ücretsizdir.

İTEF yazarlarının katılımıyla gerçekleştirilen akşam yemeklerine katılım ise rezervasyona ve ücrete tabiidir.

Yazarlar ve festival hakkında ayrıntılı bilgi için,

www.itef.com.tr

İTEF 2011 yazarlarının yüksek çözünürlüklü fotoğrafları için;

http://www.flickr.com/photos/İTEF/sets/72157627401705882/

Detaylı bilgi için:

İTEF ofis

Tel:         0212 249 17 470212 245 44 06

Web:      www.itef.com.tr

E:          info@itef.com.tr

Daha fazla Duyuru, Güncel, Manşet
Hem Tembel, Hem Maceraperest, Hem Çevirmen: Utanmaz!

Dünya Çeviri Günü'nde İstanbul Basın Savcılığı ve Muzır Kurulu çevirmen Funda Uncu'ya, Çeviri Derneği de çevirmen Okşan Atasoy ile dergimize ödül verdi. Çeviri Derneği'ne ve dergiye katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyoruz.

Kapat