Çevbir’de Erol Güney Belgeseli

Posted by on Ekim 24, 2011 in Duyuru

Çevirmenler Birliği, 25 Ekim Salı akşamı, ünlü çevirmen Erol Güney’in hayatını anlatan “Yaşamın Sürüklediği Yerde” başlıklı belgeseli gösteriyor. Belgeselin yönetmeni, Banu Yalkut Breddermann. Film, yönetmenle birlikte Anadolu Kültür ve Heinrich Böll Stiftung’un prodüktörlüğünde gerçekleştirildi.

‘Erol Güney, Cevat Şakir’lerin, Sabahattin Eyuboğlu’ların grubundan bir aydın. Orhan Veli de iyi arkadaşı. Çevirmenlik yapıyor, gazeteci olarak çalışıyordu. Sonra Türk hükümeti/devleti, Erol Güney’in dış ilişkiler, özellikle de Sovyet ilişkileri hakkında fazla bilgi sahibi olduğu zehabına kapılınca, onu sınır dışı etmekle kalmayıp vatandaşlıktan da çıkardı. Asıl adı Mişa’ydı bir defa, bir Rus. Türk
milliyetine girse, adını Erol Güney yapsa da itimat caiz mi hiç? İtimat etmediler, onun yerine kapı dışarı ettiler. Sırtında frakıyla
bir kokteylden alıp Yozgat’taki Ecnebi Mülteciler Kampı’na götürerek, Yozgatlıların frakı ‘Casus Üniforması’ olarak tanımasına yol açtılar. Erol Güney uzun yıllar boyunca bunların niye başına geldiğini anlamadı.’ Sevin Okyay, 2005, Radikal.

Tarih: 25 Ekim 2011 Saat 19.00
Adres: Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane 34425 İstanbul
Harita: http://www.depoistanbul.net/tr/contact.asp
Ücret: 5 Tl ve üstü bağışlar kabul edilmektedir.

Daha fazla Duyuru
tekom-Türkiye: 27 Ekim’de Hacettepe Üniversitesi’nde

Çalışmalarına 5 Nisan 2011 günü İstanbul'da, Doğuş Üniversitesi'ndeki toplantıyla başlayan "tekom Türkiye" 27 Ekim 2011 günü Hacettepe Üniversitesi'nde yapılacak toplantıyla Ankara'ya uzanıyor.

Kapat