“Vietnamlı Çevirmenler Yabancı Yazarları Katlediyor”

Posted by on Aralık 30, 2005 in Güncel

Son 15 yılda Vietnamcaya birçok yabancı kitap çevrildi ve bunların büyük kısmı çeviri açısından önemli hatalar içeriyordu. Çevirmenler yabancı yazarların yapıtlarını katlediyor mu?

“Kısa bir süre önce, Kültür ve Enformasyon Yayınevi Amerikan romanı ‘The Da Vinci Code’un çok kötü bir çevirisini yayımladı.
“Vietnamlı çevirmenler bireysel olarak, kişisel yeteneklerine dayanarak çalışıyorlardı.Bugüne dek kimse standart bir çeviri düzeyi sağlamakta başarılı olmadı. Uluslar arası şair ve yazarların çoğunun yapıtı Vietnamcaya çevrilirken şiddetli bir şekilde değiştirildi. Başka deyişle, yapıtları çevirmenler tarafından öldürüldü.
“Şu an için kitapların Vietnamcaya çevirisini gözeten bir aracı kurum yok. Çoğu kimse mevcut durumun çeviri süreci açısından bir saydamlık sağlamadığını ve nitelik denetimi için fazla olanak olmadığı için kaygı duyuyor.
“Genç yetenekli çevirmenlerin birçoğuna önemli bir uluslar arası edebi eser üzerinde çalışma fırsatı sağlanmıyor. Yayımcılar tarafından göz ardı ediliyorlar çünkü eski meslekdaşlarının prestij ve deneyiminden yoksunlar. Aslında asıl eksikliğini çektikleri şey kapıdan içeri bir adım atabilmek. Buna bağlı olarak da, çeviri edebiyatta tam bir genç ses eksikliği duyuluyor.
“Yıllarca, Rus şiiri Vietnam’da edebiyatın zirvesi sayıldı. Artık, bu çevirilerin de iyi olup olmadığından kuşku duymak gerekiyor. Uzmanlara göre, Vietnamlı çevirmenler uzun zamandır Rus şairlerini katletmekteydi.
“Kuşkusuz her çevirmen iki dil arasında çeviri yapmaya kalkıştığı zaman devasa bir yük üstlenmektedir. Bütün umabileceğimiz ellerinden gelenin en iyisini yapmaları. Fakat, muhafızların da devreye girmesi böylece halkın okudukları değişkenin yazarın niyet ettiği şeye olabildiğince yakın olduğundan emin olması da önemli bir şey.” (Çev. SG, Kaynak: VietnamNet Bridge, 28.12.05)

Daha fazla Güncel
Çıldıran Ülke

29 Aralık gecesi, sonunda ülkece hep beraber, neden yabancı dil öğrendiğimiz sorusunun yanıtını bulmuş olduk: gerektiğinde gizli örgütlere, ajanlara ve...

Kapat