Korkunç Skandal: Sansürlemeden Yayınladılar

Posted by on Ocak 11, 2012 in Güncel, Manşet, Mizah

Ulusal medya korkunç bir skandala imza attı. İstanbul metrosunda yapılan bir eylemi sansürsüz resimlerle yayınlayan medyanın haberi, büyük tepki topladı.

İstanbul metrosunda kitap okuyan insan görüntülerinin sansürlenmeden yayınlandığını gören Türkiye, ayağa kalktı. Metroda kitap görmekten dehşete düşmüş olan yolcular, o kitapların mozaiklenmeden servis edilmesi üzerine gerekli mercilere başvurdular. Improveverywhere grubunun İstanbul’da hangi kitapları okuduğunu merak edenler tek tük yolcular hakkında gerekli soruşturmanın başlatıldığı bildirildi.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, kurum olarak her zaman özgürlüklerden yana olduklarının altını çizerek, İstanbul’da gerçekleşen olaya tepki gösterdi. Bayraktutar, “Biz her zaman özgürlüklerden yanayız. İnsanlar özgürce düşünmeli yaşamalı. Hiç kimse kimsenin hayatına müdahale edip ‘benim istediğim kadar inanırsın’ anlayışına karşıyız. Ama toplumların değerleri ve kutsalları vardır. Hiç kimse ‘ben istediğimi yaparım, ben özgürce yaşarım’ derken yaşadığın toplum içinde birilerinin rahatsız etmek değerli saydıkları meseleli konuları hafife almak hakkına sahip değildir” dedi.

Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanı Fatih Aydın ise yapılan eylemi eleştirdi. Aydın, bu tarz eylemlerin toplumun genleri ile uyuşmadığını ancak bu şekilde yaparak toplumu ve gençliği yönlendirmek isteyen çevrelerin olduğunu söyleyerek, “Biz bu şekilde yapılan eylemleri hiçbir zaman tasvip etmiyoruz. Çünkü bizim toplumumuz kültürü ve ahlakıyla dünyaya hükmetmiş bir toplumdur. Biz ise bu neslin torunlarıyız. Yapılan bu eylemi tasvip etmiyor ve kınıyoruz” dedi.  “Dün silah ile tank ile top ile topraklarımızı ele geçiremeyen zihniyetin bu günkü çocukları ahlaki ve manevi değerlerimize saldırarak içten bizi yıkmaya çalışmaktadır” diyen Aydın, maalesef bu günkü iktidarın da bu tip eylemlere ses çıkarmadığını söyledi. Aydın, “Ama bu vatan sahipsiz değildir. Dün silaha, tanka ve topa imanıyla cevap veren ecdadımızın bu günkü torunları olarak bizler de bu saldırılara müsaade etmeyeceğiz. “Ahlak ve Maneviyat” ilke ve idealini bu ülke de hâkim kılacağız inşallah” dedi.

Metroda halkı dehşete düşüren anların görüntülerini sansürlemeden yayınlayan medyayı kınıyor ve bu görüntüleri gerektiği gibi sansürleyerek yayınlıyoruz. Yetkilileri halkın toplu taşıma araçlarında kitap okuyanlarla karşılaşarak kaygı, utanç ve paniğe sürüklenmemesi için kültürümüze ve ahlakımıza yakışır duyarlığa sahip olmaya davet ediyoruz. Yurttaşlar da bu konuda sorumlu olmalıdır.

Daha fazla Güncel, Manşet, Mizah
kitapzamani72
Çeviribilim ve Piyasa: Öncelik Nerede?

Başak Bingöl ve Musa İğrek, Zaman gazetesinin kitap eki olan Kitap Zamanı'nın 72. sayısında, bir gazetenin kitap eki için fazlasıyla şık sayılması gereken bir çeviri dosyası hazırlamışlar (Bu kitapları keşke Türkçe okusak! / Başka dillerde edebiyatımız). Türkçeye ve Türkçeden çevirileri değerlendirirken, değişik kişilerden görüşler alarak dosyayı canlı hale getirmişler. Kaçınılmaz olarak eleştirilmesi gereken birkaç nokta var.

Kapat