“Farklılığa Düşmanca Tutumları Kınıyoruz”

Posted by on Şubat 22, 2012 in Duyuru

Son dönemde yazarlar üzerindeki baskılara karşı Aslı Tohumcu tarafından hazırlanan aşağıdaki bildiriye imza atmak isterseniz lütfen adınız, soyadınız ve uğraşınız/mesleğinizi yazarak kinamabildirisi@gmail.com adresine gönderin.

“Sanat yapıtını içinden birkaç cümle ya da kelime “cımbızlayarak” hakikatinden, bağlamından soyutlayarak hedef tahtasına koymak artık vaka-i adiyeden oldu. Sanatın, edebiyatın geleneğin bekçisi olduğunu düşünenler, o dillerinden düşürmedikleri ahlakın sadece kendilerine has, kendi tarifleriyle belirlenmiş bir mülk olduğunu sanıyorlarsa yanılıyorlar. Düşünmeye, yazmaya, sanata, kitaba ve tüm değerleri mümkün kılan farklılığa düşmanca tutumları kınıyoruz. Düşünce ancak düşünceyle çürütülebilir, ahlakın sınandığı yerse insanlararası ilişkiler, yani hayattır. Yaşama hakkı, düşünce ve ifade özgürlüğü ve inanç özgürlüğü evrensel değerlerdir, şu ya da bu grubun tekelindeki değerler değil. Bu evrensel hakları kendi tanımları içine hapsederek başkalarına karşı saldırı aracı haline getirmeye dönük tüm girişimleri kınıyoruz.”

Hatırlamak için: Mağduru anlatırken mağdur edildi

Daha fazla Duyuru
bologna
Bologna Çocuk Kitapları Fuarı

Bu yıl 49.su düzenlecek Bologna Çocuk Kitapları Fuarı 19-22 Mart arasında yayıncıları, telif ajanslarını, çevirmenleri, çizerleri ve dağıtımcıları bir araya getiriyor.

Kapat