Bir plaket lazım Feneryolu İstasyonu’na.. Unutmamak için..

Posted by on Temmuz 16, 2012 in Yorum

Çevirmen ve çeviribilimci Ebru Gültekin Ilıcalı’nın (1971-2012) 11 Temmuz günü vefat ettiği İstanbul, Feneryolu tren istasyonunda 16 Temmuz 2012 günü anma yapıldı. Bir kelebek yerleştirmesi yaptım ben de istasyonun bir kıyısına – çiçek götürecektim, bulamadım, çocukların çok sevdiği kelebek çıkartmaları narin ömrümüzü hatırlatır gibi geldi.

Uzun uzun düşündüm de – orada çalışan tren görevlilerinin kuşkusuz kasıtsız olan ihmallerinin yol açtığı bu felaketi, bir insanın kaybından doğan bu onarılması imkansız felaketi anmak için, sayısız öğretmenin yetiştirdiği ve sayısız öğrenciyi yetiştirmekte olan Ebru’nun şahsında, trenlerle mücadele eden çocuklu kadınları, vakitsiz kaybettiğimiz çalışan kadınları anmak üzere Bir Plaket yerleştirilebilir bu istasyona. T.C.D.D. bunu borçlu Ebru’ya ve ailesine. Değil mi? Hatta bu eski istasyondaki yaşlı bir ağacı da armağan edebilirler ona, orada, oraya gelip trene binen insanlara bir hatıra ve bir uyarı olarak durur. Buradan bir insan eve gitmeye çalışırken kaza geçirdi diye bilen, hatırlayan herkes, daha dikkatli, daha özenli olur. Kolay yetişmeyen insanları unutturmak böylece biraz daha zor olur.

Bu olay Madame Curie adlı eski bir filmi hatırlattı bana. Marie ve Pierre Curie çifti uzun yıllar radyumu keşfetmek üzere çalışır, deneyler yapar- büyük buluşları onlara Nobel Ödülü’nü getirir. Törene hazırlık yaptıkları sırada, karısına bir hediye almak için kalabalık şehir trafiğine karışan Pierre Curie kaza geçirir. 1943 tarihli büyüleyici yaşamöyküsel filmde unutulmaz bir şekilde canlandırılmıştı bu olay.

Hayat hayatları hatırlatıyor.

Daha fazla Yorum
Toplumda, yani mesleki standartlar bütününde bir uyum var mı?

Bu ay, 31 Temmuz 1959 günü A.E.T.'ye ilk başvurusunu yapan Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle ilişkileri 53. yılını dolduruyor.

Kapat