“Yeni Tren Yolu İçin Numaralı Ağaçları Sökecekler Haberin Olsun”!?

Posted by on Eylül 13, 2013 in Yorum

Haydarpaşa-Pendik tren hattı kapandıktan sonra, basında, tren hattının nasıl yenileneceği konusunda açık seçik bir bilgi yayınlanmadı.

Fakat Pendik tarafındaki hatta yürütülen çalışmalara ait bazı haberler, hattın şimdiki gibi 2 hatlı değil 3 hatlı olacağını gösteriyor.

Hattı 3 ray için genişletmek üzere de mevcut hatta var olan her şeyin temizlenmesi gerekli. Şu haberlerdeki resim ve filmler ağaç, taş, her şeyin temizlendiğini gösteriyor: Rayhaber ve Sözcü.

Haydarpaşa-Pendik hattı üzerinde, tren yolu kıyısında uzanan bütün ağaçların yok edileceğini düşündürüyordu bu. Bu proje ilk ilan edildiğinden beri gündemdedir bu kaygı.

Bugün – 13 Eylül 2013 – artık çalışmayan Erenköy-Suadiye tren hattı boyunca yürürken bunun bazı işaretleriyle karşılaştım.

Nasıl yorumlanacağını bilemeden, kamuoyunun ilgisine sunuyorum.

Tren hattının iki yanı boyunca uzanan bütün ağaçların kırmızı boyayla numaralandırılmış ve bir yerde şöyle yazıyor:

“Yeni Tren Yolu İçin Numaralı Ağaçları Sökecekler Haberin Olsun”

Taradığım alandaki bütün ağaçların üzerinde sayılarla karşılaştım. Fotoğrafını çektiklerimin bir kısmını aktarıyorum.

Bu ağaçların neredeyse tamamı mevcut tren hattının dışında, kıyısında yer alıyor. Kesilmeleri akıl almaz bir kayıp, bir canavarlık olacaktır.

Çünkü bu ağaçlar köklü bir yerleşim alanının süs malzemeleri değil, organik, doğal nüfusunu oluşturmaktadır.

Bu ağaçlar yok edilirse kaybolacak olan biyoçeşninin bir kısmı tren yolunun ortasından şöyle görünmektedir:

2013-09-13-4304k

2013-09-13-4227k

2013-09-13-4212k

Kapatılmış olan istasyonların çevresinde bu tip ilanlar asılmış bulunuyor. (İlgili site: http://www.marmaray.com)

Hat boyunca yaşayan herkesin ağaçlarını takibe almasını öneririm.

Bu numaraların tedirginlik yaratmak isteyen birileri tarafından da yazılmış olması muhtemeldir, öyleyse bile ağaçların nasıl korunacağı konusunda yetkililerin iyi bir açıklama getirmesinde yarar var.

Daha fazla Yorum
Martha Cheung
In Memoriam Prof. Martha Cheung – Mona Baker

10 September 2013 saw the sad passing of our distinguished and beloved colleague, Prof. Martha Cheung. Prof. Cheung was both a leading scholar in her field and a superb and much-respected teacher, and had served Hong Kong Baptist University at many levels – as Head of the Translation Programme, Head of the Centre for Translation, and Associate Vice-President, to name only some of her roles. Her passing is a tremendous loss to the University, to her academic discipline, and to the broader scholarly community, as well as to all who have known and loved her.

Kapat