Yayınevi Emekçileri Sözleşme, İş Güvencesi ve Ücret Çalıştayı – 28 Eylül

Posted by on Eylül 26, 2014 in Duyuru

yayınevi emekçileriKültür üretiminin metalaşıp paraya dönüştürüldüğü bir alanda emekçinin maruz kaldığı koşulların görünür olması; emekçinin de kültür üretimi ardına saklanan yayın sektöründen haklarını talep etmesi yayınevi emekçileri biraraya geliyor. Yapılacak olan çalıştayda, bir süredir yoğun olarak düzenlenen atölye-komisyon çalışmalarında belirlenen konular Çev-Bir ve YEK tarafından hazırlanan sunumlarla emekçilerin hakları tartışılacak.

Yayınevi Emekçileri Kolektifi (YEK) ve Çevirmenler Meslek Birliği (ÇevBir) 28 Eylül 2014/Pazar günü ortak bir çalıştay düzenliyor. Yayınevlerinde çalışanlara ve yayınevlerine dışarıdan iş yapanlara verilen unvanların ne anlama geldiğinin belirlenmesi ve yapılan her iş için ayrı bir sözleşme oluşturulması gerekliliğiyle yola çıkılan bu çalıştayda, yayınevlerinde/yayınevlerine çalışanların güvenceli çalışması için bir alan açılmasını hedefliyor.

28 Eylül’de gerçekleştirilecek olan çalıştayda, aylardır düzenlenen komisyon çalışmalarının bir sunumu yapılacak. Bu sunumlardan yola çıkarak yayınevi emekçilerinin haklarına dair tartışmalar gerçekleştirilecek.

Çalıştayda fazla mesai, iş tanımlarının belirsizliği, telif hakkı, alınamayan ödemeler, staj ve güvencesiz çalıştırılma gibi türlü hak/hukuk ihlaline karşı birlikte hareket etme zemini oluşturulmaya çalışılacak.

YEK’i nasıl takip edebilirsiniz?
YEK’e web sayfası/blogu ve duyuru adresimiz üzerinden ulaşabilir, mail grubumuza dahil olabilir, toplantılarımıza katılabilirsiniz (yekolektifi.wordpress.com / yekolektifi@gmail.com). Bir dayanışma ağı olarak hareket eden YEK’te üyelik sistemi yok. Onlar şimdiki halde bir kolektifler. Yüz yüze, tartışarak, yalnızca sanal ortamda değil, gerçekten bir araya gelerek karar veriyorlar. Bu çalıştayla örgütlenme ihtiyaç ve yönelimlerini de tartışacaklar.

Tarih:
28 Eylül 2014 Pazar – Saat: 10:30

Yer:
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Toplantı Salonu
Kemankeş Mah., Kemankeş Cad. No:31 Karaköy/Beyoğlu 34425 İstanbul

Daha fazla Duyuru
Teknoloji ve Çeviri Paneli – İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü

30 Eylül Dünya Çeviri Günü'nde İzmir Ekonomi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Mütercim Tercümanlık Bölümü 10. kuruluş yıldönümünü "Teknoloji ve Çeviri Paneli"yle kutluyor. Katılım serbesttir.

Kapat