Çeviri Derneği 2014 Çeviri Ödülleri Veriliyor

Posted by on Aralık 18, 2014 in Duyuru

Çeviri Derneği 2014 Onur Ödülü ve Elif Ertan Genç Soluk Ödülü, 20 Aralık 2014 Cumartesi günü Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi’nde sahiplerine takdim edilecek. Çeviri Derneği ödülleri tüm üyelerinin aktif katılımıyla gerçekleşen bir süreçte belirleniyor, dernek üyeleri ödüller için aday gösteriyor. İlgili formlar yönetim kurulunda düzenlenerek danışma kuruluna gönderiliyor ve böylece tüm üyelerin aktif katılımı ve uzlaşımı ile her yıl bir ya da birkaç meslektaşımızın, hem başarıları hem de mesleğimizin görünürlüğüne katkıları için ödüllendirilmesi hedefleniyor.

1999 yılında kurulan Çeviri Derneği, 2001 yılından itibaren her yıl çeviri alanına yaptığı katkıları ve kazandırdığı çeviri eserleri dikkate alarak bir çevirmene Onur Ödülü veriyor. İlk olarak 2001 yılında Tahsin Yücel’e verilen Onur Ödülü’nü bugüne kadar Aykut Kazancıgil (2002), Vedat Günyol (2003), Cevat Çapan / Zeynep Bekdik / Şahap Barker (2004), Gönül Suveren (2005), Atila Tolun (2006), Seçkin Selvi (2007), Yaşar Avunç (2008), Rekin Teksoy (2009), Özdemir İnce / Ülker İnce (2010), Okşan Atasoy (2011) ve Yurdanur Salman (2012) aldı. Dernek, 2011’den itibaren genç çevirmenleri yüreklendirmek amacıyla ödül kategorisine “Genç Soluk Ödülü”nü de ekledi ve Genç Soluk Ödülü ilk olarak 2011’de Sabri Gürses’e, 2012 yılında da Aslı Takanay’a verildi.

2014 yılının Mart ayında aramızdan ayrılan Çeviri Derneği’nin Yönetim Kurulu Eski Başkanı Elif Ertan’ın adını yaşatmak arzusuyla Çeviri Derneği Genç Soluk Ödülü, bu yıldan itibaren Elif Ertan Genç Soluk Ödülü adıyla verilecek. Sadece 2013 yılında ödül vermeyen Çeviri Derneği, belli çalışmalardan ziyade çevirmenlerin çeviri dünyasına ve ülkemiz kültür ortamına katkılarını dikkate alarak ödülleri sahipleriyle buluşturuyor.

Türkiye’nin ilk kadın sinema eleştirmeni Sevin Okyay, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nden mezun olduktan sonra yaptığı ilk çevirisinin ardından 1964 yılından bu yana çevirileriyle yazın dünyasına önemli katkılarda bulunuyor. Bugüne kadar Alberto Manguel, George Orwell, Ted Hughes, J. D. Salinger gibi önemli yazarların eserlerini Türkçeye kazandıran Okyay, en çok J. K. Rowling’in Harry Potter serisindeki kitapların çevirileriyle tanınıyor.  Çeviriyi “kısıtlı bir ölçekte olsa da bir eseri başka bir dilde yeniden yaratabilmek, ona bir başka dilin elbisesini giydirmek” olarak tanımlayan ve “bir onur işi” olarak gördüğü çeviri mesleğinin Türkiye yazın dizgesindeki görünürlüğünün artması için bugün kadar büyük emek veren Sevin Okyay’a Çeviri Derneği 2014 Onur Ödülü verilmiştir.

Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nden ve Leuven Katholieke Universiteit Batı Edebiyatı (Western Literature) bölümünden mezun olan Çağdaş Acar, Evire Çevire, Çevirmenin Notu ve Çeviribilim dergilerinde rol almıştır. Halen Dragosfer dergisinin editörlüğünü yapan Acar, Ayrıntı Yayınları ve Everest Yayınları’ndan çıkan kitap çevirileriyle yazın dünyasına Türkçe eserler kazandıran genç çevirmenler arasına girmiştir. Bugüne kadar çeşitli çeviri şirketlerinde çevirmenlik yapan Acar, İstanbul Arel Üniversitesi’nde de yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve Dragoman çeviri şirketinde İş Geliştirme bölümünde görev almaktadır. Türkiye çeviri tarihi, İtalyan fütürizmi, göçmen edebiyat, yaratımsız yazarlık gibi konular üzerine çalışmalar yapan Çağdaş Acar’a yazın dünyasındaki etkin çevirmenliği, akademik bilgiyle uygulamayı buluşturması ve çevirmenlerin görünürlüğü için yaptığı çalışmalarıyla ve bundan sonra da çeviri dünyasına yapacağına inandığımız katkıları adına 2014 Elif Ertan Genç Soluk Ödülü verilmiştir.

Ödül töreni Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi’nde 20 Aralık 2014 günü, edebiyat, basın ve yayın dünyasının temsilcileri, çevirmenler ve dernek üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilecek.

 

Saat: 14.00

Adres: Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi

Alemdar Mah. Gülhane Parkı İçi, Alay Köşkü,

34112 Fatih, İstanbul

Tel:     (0212) 520 2081

Daha fazla Duyuru
Arel Üniversitesi’nde Şiir Çevirisi Yarışması

18 Aralık son başvuru günüdür.

Kapat