Tren Kazasından Terör Saldırısına

Posted by on Ekim 13, 2015 in Güncel, Yorum

ebrugi

2012 yılında genç bir çeviribilimciyi İstanbul’da tren kazasında kaybetmiştik. Ebru Gültekin Ilıcalı, 41 yaşında, çocuk arabasıyla trene binerken öldü. Çalışmaları yarım kaldı.

O zamanlar Haydarpaşa-Pendik arasında tren çalışıyordu, Ebru öldükten bir yıl kadar sonra hızlı tren projesiyle, yenilenmek üzere hat iptal edildi. Şimdi hâlâ yapılmamış, yarısı kazılmış bir inşaat olarak duruyor hat.

Ebru’nun ölümünde TCDD hizmeti kullanan kişinin, Ebru’nun hatası olduğu görüşünü savundu; biz, verilen hizmetin, TCDD’nin koşullarının sorunlu olduğunu, yönetimin gerekli tedbirleri almadığını vb. savunduk – trenle istasyon arasındaki boşluk vb. Ben o sırada trende ve istasyonda çalışanların da sorumlu sayılması gerektiğini düşünüyordum; makinist, kondüktör vb.

Dava uzun sürdü; farklı bilirkişiler farklı raporlar verdi.

Ebru’nun davası için yapılan çalışmalara o dönemde Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası da (BTS) destek verdi.

BTS o dönemde özelleştirme çalışmalarının işleyişine eleştiriler getiriyordu; bu kazayı da özelleştirmenin ve taşeronun bir sonucu olarak yorumladı.

BTS dava sürecinde hep destek oldu.

3 yıl sonra, 10 Ekim 2015 günü Ankara Garı’nın önünde, Barış ve Demokrasi Mitingi’ne katılmak üzere gelenler arasında Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası çalışanları da vardı. Saldırı sonucunda en son rakamlara göre ölen sayısı 120. BTS grubundan, biri çocuk olmak üzere 14 kişi gar önünde yapılan bombalı terör saldırısında hayatını kaybetti – ve birçok da ağır yaralı var.

Gerçekleşmesi tümüyle ihmale dayanan, sebebi kökeni faili hâlâ belirsiz olan bu korkunç, boyutları akıl kaldırmaz derecede ağır terör saldırısının kimleri alıp götürdüğünü görünce dehşet daha da büyüyor.

Ebru bir bebek arabasıyla kötü koşullarda çalıştırılan, güvenlik önlemleri alınmamış bir trene binmeye çalışmıştı.

BTS üyeleri kötü koşullarda yapılan, güvenlik önlemleri alınmamış bir mitinge gitmiş.

İyi insanlar birbirlerine destek oluyorlar, sonra kötü koşullarda kayboluyorlar. Böyle bir kader.

2012’de derdimizin büyük kısmı adaletsiz, haksız özelleştirmeler, belirsiz yaşam koşulları gibiydi, üç yıl sonra terör ve savaş tehdidi.

Kaybolan da sıradan insanlar – ve bir çocuk, bir çocuk, çocuk.

Bir tren kapısıyla istasyon arasındaki boşluk, göründüğünden çok daha büyük.

bts kayıpları

 

Resim BTS sitesinden alınmıştır: http://www.bts.org.tr/

Daha fazla Güncel, Yorum
1. Uluslararası Karadeniz Çeviri Yarışması – 1-25 Ekim 2015

Rus Çevirmenler Birliği, Novorossisk Türkiye Konsolosluğu ve Novorossisk Yunanistan Konsolosluğu, Uluslararası Karadeniz Günü, 31 Ekim adına bir çeviri yarışması düzenliyor. 1-25 Ekim tarihlerinde başvurulabilecek olan bu yarışmada, Zeyyat Selimoğlu ve Yaşar Miraç'ın eserlerinden bir kısmın Rusçaya çevrilmesi isteniyor.

Kapat