Kültür/Turizm

Posted by on Ağustos 19, 2007 in Güncel

“Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Çetin Tüzüner ve Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Enver Ercan, Kültür ve Turizm Bakanlıkları’nın ayrılması önerisinde bulundu. Çetin Tüzüner ve Enver Ercan imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, bir yatırım alanı olan turizm ile bir yaratım alanı olan kültürün, aynı bakanlık çatısı altında bulunmasının sakıncalı olduğu savunuldu.” (15 Ağustos 2007, Gazeteport)

Doğan Hızlan, “Yazarlar ve yayıncılar da bakanlıkların ayrılmasından yana” (16 Ağustos, Hürriyet) başlıklı yazısında, Dikmen Gürün’ün “Bağımsız bir Kültür Bakanlığı” (14 Ağustos, Cumhuriyet) başlıklı yazısında, Talat Sait Halman’ın eski bir değerlendirmesinde bu öneriye yakın bir ifade kullandığını belirttiğini aktardı: “Turizm sanayidir, kültür büyük ölçüde sanattır. Turizm yatırımcılıktır, kültür yaratıcılıktır. Tek bir bakanlıkta birbirlerine zıt düşerler.”

Cem Erciyes, “Doğan Hızlan’ın Hürriyet’teki köşesinde başlattığı ‘Kültür ve Turizm Bakanlıkları ayrılsın’ kampanyası olumlu bir sonuç verecek gibi gözüküyor” derken, başka bir soruna dikkat çekti: “Kültür Bakanlığı kabinede nasıl temsil edilirse edilsin esas tartışılması gereken mesele o kabinenin ve bakanlığın ‘kültür’den ne anladığı.” (18 Ağustos, Radikal)

Bu da “cepten çıkarılarak sunulmak istenen bir listenin,” “sürpriz olarak” beklendiği bir süreçte, son kültür ve turizm bakanının “emrivaki” seçildiğini hatırlatıyor. Diğer yandan, ilginç bir şekilde, internet üzerinde bakanlıklar ayrılmış durumda: www.kultur.gov.tr adresi ayrı bir site, www.turizm.gov.tr ayrı bir site olarak açılıyor.

Daha fazla Güncel
Korsan-Yasal Altyazı Çevirisi

Serdar Kuzuoğlu, "Düşmanımın dostu bana da mı düşman?" başlıklı yazısında, ilginç bir çeviri korsanlığını dile getiriyor: gönüllü ve bağımsız olarak...

Kapat