30 Eylül, Dünya Çeviri Günü

Posted by on Eylül 30, 2007 in Çevirmen, Güncel

Çeviri Derneği, 30 Eylül Dünya Çeviri Günü’nde çevirmen Seçkin Selvi’yi ödüllendirdi.

“Çeviri Derneği, her yıl ‘Dünya Çeviri Günü’nde Türkiye’den bir çevirmene verdiği Onur Ödülü’ne bu yıl Seçkin Selvi’yi değer buldu. 30 Eylül Dünya Çeviri Günü dolayısıyla verilen ödülü daha önce Tahsin Yücel, Aykut Kazancıgil, Vedat Günyol, Gönül Suveren, Cevat Çapan ve Atila Tolun almıştı.

İlk çevirisini 1957’de yayımlayan Seçkin Selvi, bu yıl çevirmenliğinin 50. yılını kutluyor. Bugüne kadar 134 kitabı Türkçeye kazandıran Selvi, aynı zamanda tiyatro eleştirmeni ve eğitimcisi olarak da tanınan bir isim. Mesleğe William Saroyan’ın bir oyununu çevirerek başlayan Seçkin Selvi, dünya edebiyatının pek çok önemli ismini dilimize kazandırmışbir isim.

Kitaplarını çevirdikleri arasında Isabel Allende, Gabriel Garcia Marquez, Paul Auster, Aldous Huxley gibi isimler olan Seçkin Selvi, yayıncı olarak da edebiyata katkıda bulunmuşbirisi. Selvi, son yıllarda Can Yayınları’nda İngiliz edebiyatı editörü olarak çalışıyor.” (Radikal)

Daha fazla Çevirmen, Güncel
Turkish Book Review

"Türk Edebiyatı'nı dünyaya tanıtmayı amaçlayan, plan b Yayınları’nın hazırladığı İngilizce kitap tanıtım dergisi Turkish Book Review’un ilk sayısı (Temmuz-Aralık) çıktı....

Kapat