“Promosyon değil kültür devrimi”

Posted by on Kasım 7, 2007 in Genel

Star gazetesinin 100 Temel Eser kampanyası çok geniş ve değişik kesimlerden destek aldı. Bu desteklerin en anlamlısı 7 Kasım 2007 günü, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in “Bu Kitaplar Mutlaka Okunmalı” başlığıyla yayınlanan desteği.

“Bu kampanyadan dolayı star’a tebriklerimi sunuyorum. Bu eserlerin Türkiye’nin en ücra köşelerine kadar star’ın vesilesiyle dağıtılacak olmasını ben Bakan olarak önemsiyorum. Herkes bu kitapları mutlaka okumalıdır.”

kutuphane2.jpgAyrıca eğitimciler arasından İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Bursa, Trabzon, Konya, Diyarbakır il milli eğitim müdürlerinin destek ve tebrik açıklamalarıyla birlikte Prof Dr. Toktamış Ateş ve Prof. Dr. Niyazi Öktem’in de destek ve tebrikleri yer alıyor 7 Kasım tarihli gazetede.

Daha önce Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Yılmaz Erdoğan, Levent Kırca, Fuat Güner ve Ferhat Göçer’in 4 Kasım 2007 günü; Prof. Dr. İlber Ortaylı, Elif Şafak, Çetin Altan, Nasuh Mahruki, Prof. Dr. Özcan Köknel ve Almila Aydın’ın da 3 Kasım 2007 günü destek ve tebrik açıklamaları yayınlanmıştı.

Şimdilik içinde hiçbir çevirmen, editör ya da yayınevi adı anılmayan ve çevirmen destek ve tebriğine yer verilmeyen kampanyanın açıklayıcı yazısını, 7 Kasım 2007 günü Star gazetesinin genel yayın yönetmeni Mustafa Karaalioğlu yazdı:

Promosyon değil kültür devrimi
Bir gazete olarak öncelikli görevimiz haber vermek ve bunu da kimsenin etkisi altında kalmadan, hiçbir çıkarın temsilciliğine soyunmadan yapmaktır, star gazetesi okurlarına dürüst haber ve objektif, adil yorum sunmak için vardır. Bizler her sabah başka gazetelerde bulamayacağınız haber ve yorum çeşitliliği için işe koyuluyoruz…
Elbette, bir gazetenin kamuya karşı sorumluluğu sadece alışılmış hizmetleri sunmakla sınırlı değildir. Topluma borcumuz çok… Türkiye’nin en çok bilinen markalarından ve en tanınmış medya kuruluşlarından birisi olarak toplumun yaşadığı sorunlarına karşı duyarlılık görevimizin farkındayız. Eğitim, sağlık ve benzeri nitelikte sosyal problemler gibi temel sorunlardan bizlere düşen paylar var. işte, yarın başlayacak “100 Temel Eser” kampanyası bu sorumluluk duygusuna dayanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın tavsiye ettiği Türk ve dünya edebiyatının en ünlü yazarlarının eserlerinden oluşan iki set veriyoruz. 46 kitaptan oluşan İlköğretim seti 46 kitap ve toplam 7 bin sayfa… 39 kitaptan oluşan Ortaöğretim seti ise 9 bin 136 sayfa… Bu kitaplar sadece ilk ve orta öğretim öğrencilerine değil herkese, her yaştan insana lazım. Tolstoy, Ömer Seyfettin, Dostoyevski, Balzac, Mevlana, Eflatun, Yunus Emre, Ahmet Haşim, Hugo, Hamsun, Çehov, Mehmet Akif, Dickens, Flaubert, Ziya Gökalp gibi yazarların eserlerinin her evde bulunması gerekiyor. Atatürk’ün Nutuk’u da özellikle gençlerimizin dikkatle okuyup değerlendirmesi gereken eserler arasında yer alıyor kuşkusuz.
Yarın, Türk medya tarihinde benzeri olmayan ve muhtemelen de olmayacak bir kampanyaya başlıyoruz. Piyasada değerleri 200’er YTL olarak iki setten birini 59 kupona veriyoruz. Bu bir promosyon değil, kültüre hizmet kampanyasıdır… Kendimizi Türk eğitimine karşı; küçük büyük herkesin kitap okuma talebine karşı sorumlu hissediyoruz. Bu yüzden hiçbir gazetenin yapmadığı ve yapamayacağı bir şeye soyunuyoruz. 59 kupona isterseniz 39, isterseniz 46 kitaba birden sahip olacaksınız. Tercih sizin… Kuponları bitirdikten en fazla 10-15 gün sonra kütüphaneniz bu temel eserlerle dolacak! Her biri piyasa kalitesinde üretilen kitaplara beklemeden sahip olacaksınız. Çünkü, sadece bu hizmeti ayağınıza getirmek değil, sözümüzü en kısa sürede tutmakla da sorumluyuz. Haydi, elbirliğiyle bütün evlere birer kütüphane kuralım. Cehalete ve bilgisizliğe karşı birlikte yürüyelim; Türkiye’yi özgür düşünen, kültür ve edebiyatla dost insanların ülkesi yapalım…”

stargazetesi-7kasim2k.jpg

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’nin Çevirmenleri 2: Çağlar Tanyeri ve Turgay Kurultay

Haliç Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü'nün düzenlediği "Türkiye'nin Çevirmenleri" başlıklı konferans dizisinin ikincisi gerçekleştiriliyor. 12 Kasım 2007 günü, Dr. Çağlar Tanyeri...

Kapat