1990-2007 Türkiye’de Yayıncılık Alanında Dönüşümler

Posted by on Ocak 11, 2008 in Etkinlik

ÇEVBİR söyleşilerine her zamanki mekanımızda, Can Kitabevi salonunda devam ediyoruz. 2006 yılında BGST Yayınları’ndan Abdullah  Arı, Fatih Taş ve Taylan Tosun tarafından  başlatılan ve yaklaşık bir yıla yayılan çalışmada, yayıncılık alanında uzun süredir dağıtım ve satış müdürlüğü yapan veya yayınevi sahibi ve genel yayın yönetmeni olan pek çok kişiyle söyleşiler yapıldı. Çalışma, Türkiye’de 1990’ların ortalarına kadar devam eden “geleneksel yayıncılık” tarzının günümüzde zayıfladığı, onun yerini sermaye gruplarının ve/veya büyük yayıncı ve dağıtımcı firmalarının yaptığı çok farklı tarzda bir yayıncılığın aldığı tespitinden hareket etti. Taylan Tosun ve Fatih Taş bu yapısal dönüşüm sürecini ayrıntılandırmaya ve dönemselleştirmeye, bağımsız yayıncılar ve okur profili üzerindeki etkilerini ele almaya çalışan ve ülkemizde muhalif bir bağımsız yayıncılık perspektifinin geliştirilmesi için bazı önerilerde bulunan bu çalışmayı anlatıp çıkarılabilecek sonuçları dinleyicilerle tartışacaklar. Bu önemli konuyla ilgilenen herkes davetlidir.

Fatih Taş: 1979 yılında Van’ın Gevaş ilçesine bağlı Kurultu Köyü’nde doğdu. 1998’de İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’ne girdi. 2005 yılında fakülteden mezun oldu. 2001 yılında Aram Yayıncılık’ta yayıncılık yapmaya başladı. Bu süre içinde Aram Yayıncılık’ta yayınladığı kitaplardan dolayı hakkında TCK ve TMY’nin çeşitli maddelerinden birçok dava açıldı. Halen 17 davası devam ediyor. Halihazırda BGST Yayınları’nda teknik ve dağıtım biriminde yayıncılık mesleğini sürdürüyor.

Taylan Tosun: 1965 yılında İstanbul’da doğdu. 1984 yılında Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’ne girdi. 1991 yılında mezun oldu. Bir süre tercüme bürolarında çalıştı. 1999 yılında kitap çevirmenliğine başladı. 2001-2006 yılları arasında Aram Yayıncılık’ta çevirmen ve editör olarak çalıştı. Halen BGST Yayınları’nda dağıtım biriminde çalışıyor; çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Tarih: 15 Ocak 2008 Salı
Saat: 18:00 – 20:00
Yer: Can Kitabevi Söyleşi Salonu
Adres: Yeni Çarşı Sk. No.22 Galatasaray / İST.

Sonraki Toplantı:

29 Ocak Salı: Alev Bulut-Bilal Çölgeçen: “Çevirmen-Çeviribilimci Diyaloğu”.

Daha fazla Etkinlik
Mevlânâ’nın Dili: Mesnevi Çevirileri

ÇEVBİR, 29 Aralık 2007 günü, Nur Artıran, Mine Yazıcı, Ahmet Metin Şahin ve Gülcay Teniker'in konuşmacı olarak katılacağı "Mevlânâ’nın Dili:...

Kapat