Çevirmen-Çeviribilimci Diyaloğu

Posted by on Ocak 28, 2008 in Etkinlik

Can Yayınları’nın Galatasaray’daki kitabevinde düzenlenen Çevbir söyleşilerinde bu hafta, her ikisi de ÇEVBİR meslek birliği üyesi olan Alev Bulut ve Bilal Çölgeçen, ÇEVBİR internet sitesinde bir süre devam ettirdikleri tartışmayı dinleyicilerin de katkısıyla genişletmeye çalışacaklar. Ortak bir dil yaratma ihtiyacının ürünü olan bu son derece hayırlı diyalog şu tür sorular etrafında gelişecek: Çeviribilim çevirmenlere ne gibi katkılarda bulunabilir, kitap çevirmenleri çeviribilimi nasıl algılıyor, çeviribilimcilerden beklenen pratik kılavuzlar oluşturmaları mı yoksa çevirmenin en çok ihtiyaç duyduğu şey olan çeviri eleştirisi konusunda belli ilkelerin saptanmasına yardımcı olmaları mı,  kitap çevirmenliği ile “teknik” çevirmenlik arasında ne gibi benzerlik ve farklardan söz edilebilir ya da edilmelidir? Söyleşi ilgilenen herkesin katılımına açıktır.

Alev Bulut: İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çeviribilim Bölümü İngilizce Çeviri Anabilim Dalı öğretim üyesi. Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı lisans derecesinin ardından (1985) Gazi Üniversitesi’nde dil öğretimi alanında master ve doktora yaptı. Metinbilim, çeviribilim-dilbilim ilişkisi, dil öğretiminde çeviri, çeviride cinsiyet ve ideoloji konularında çalışıyor. 1988’den bugüne çeşitli yayınevlerine yapılmış kitap çevirileri var. Çeviri Derneği ve Çevbir üyesi. Afette Rehber Çevirmenlik grubu üyesi.

Bilal Çölgeçen: Çeviriye hobi olarak başlayıp profesyonel olarak sürdürüyor. Yayınlanmış ve yayınlanmayı bekleyen muhtelif çevirileri var. ÇEVBİR’in kurucu üyeleri arasında yer aldı. Şu an ÇEVBİR’in Teknik – Bilim Kurulunda görev yapıyor.

Tarih: 29 Ocak 2008 Cuma
Saat: 18:00 – 20:00
Yer: Can Kitabevi Söyleşi Salonu
Adres: Yeni Çarşı Sk. No.22 Galatasaray / İST

Sonraki Toplantı:

19 Şubat 2008
: Semih Gümüş, İshak Reyna, Ayşe Banu Karadağ, Yücel Bulut – “Klasik Çevirileri”

Daha fazla Etkinlik
1990-2007 Türkiye’de Yayıncılık Alanında Dönüşümler

ÇEVBİR söyleşilerine her zamanki mekanımızda, Can Kitabevi salonunda devam ediyoruz. 2006 yılında BGST Yayınları'ndan Abdullah  Arı, Fatih Taş ve Taylan...

Kapat