Demokles’in Kılıcı Demokrasiyle Kırılır

Posted by on Mart 23, 2008 in Duyuru, Güncel

Türkiye Yazarlar Sendikası, son günlerde yaşanan olaylarla ilgili bir basın bildirisi yayınladı:

Demokles’in Kılıcı Demokrasiyle Kırılır 

Türkiye, Susurluk’ta ortalığa saçılan cinayet, sabotaj, yolsuzluk ve tehditle bütünleşmiş çete ilişkilerinin, yargı tarafından hakkıyla çözülmemiş olmasının karanlık korkusuyla yüz yüzedir. Türkiye halkı bu endişesini, Susurluk olayında açığa çıkan devlet-ülkücü mafya-yeraltı cinayet şebekelerinin adil ve açık bir yargıyla yargılanmasıyla giderilebileceğini daha o günlerde “Aydınlık İçin 1 Dakika Karanlık” eylemleriyle göstermişti.

Olmadı!..

Son günlerdeki, “Ergenekon Çetesi” olarak adlandırılan ve Susurluk’ta açığa çıkanlarla organik bağlantısı saptanan ilişkiler ağı ile AKP arasında bir savaşım sürüyormuş görüntüsü, aklı başında olan hiç kimseyi ikna edemez.

Seksen üç yaşında olan gazeteci ve romancı İlhan Selçuk’un gözaltına alınması, bunun zamanlaması, biçimsel özellikleri “Ergenekon Çetesi’nin laikliği, AKP’nin ise halk özgürlüklerini savunduğu” yolunda yaratılan yanılsamasının bir parçası olduğunu düşündürmektedir.

Türkiye Yazarlar Sendikası olarak insanların gece yarıları evlerinden alınmalarını, böyle yapılarak bir karmaşa ve yılgınlık ortamı yaratma, gözdağı verme güdülerini protesto ediyoruz.

Ülkemizde 12 Mart’la ve 12 Eylül’le yaratılan saldırganlık ortamında yaşamak istemediğimizi, TYS’nin bu karanlığa karşı savaşım veren emek ve özgürlük cephesinin bir parçası olduğunu bir kez daha ilan ediyoruz.

Türkiye Yazarlar Sendikası olarak, demokratik değerlerden uzak bir “Anayasa”yla yönetilmenin; yargının bağımsızlıktan uzaklaşmasının; polisin kirli işlerle anılır hale gelmesinin bir ülkede nasıl yaralar açabildiğinin görülmesi için yeni cinayetlerin ve baskıların olması gerekmediğini düşünüyoruz. Bunun ülke yönetiminde payı olan bütün kuruluşlarca görülmesi ve çözümü için savaşım vereceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Gerçek değerine oturmamış laikliğin oluşturulmasının; bağımsız yargı hakkı, halkın emrinde bir polis kurumu, parasız ve bilimsel eğitim ve sağlık hakkı, düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğü gibi yaşamsal hak ve özgürlükleri güvence altına alacak demokratik, sahiden uygar bir Anayasa, ülkemiz için bugün tek seçenektir.

Saygılarımızla

Türkiye Yazarlar Sendikası”

Bu açıklamada dile getirilen kaygıların ciddiyetini hatırlamak için, 20 Mart günü uluslararası basına yayılan şu yanlış çeviri haberine dikkat etmekte yarar var:

“Fransız Basın Ajansı (AFP), İlhan Selçuk, Kemal Alemdaroğlu ve Doğu Perinçek’in Nobel ödüllü Orhan Pamuk’a suikast planladıkları iddiasıyla gözaltına alındıklarını abonelerine duyurdu. Ajansın akşam geçtiği haberde ise yanlışlık düzeltildi.

AFP, dün saat 11.28’de abonelerine geçtiği haberde, Selçuk, Alemdaroğlu ve Perinçek’in yazar Pamuk’a suikast planladıkları gerekçesiyle gözaltına alındıklarını belirterek, bir habercilik skandalına imza attı.

AFP haberinin giriş cümlesi şöyleydi: “Medyanın bildirdiğine göre, milliyetçi bir Türk partisinin lideri, kıdemli bir gazeteci ve bir öğretim üyesi, ülkenin ilk Nobel ödüllü yazarı Orhan Pamuk’u öldürmeyi planladıkları iddiasıyla gözaltına alındı”.
AFP, haberini AA’ya dayandırdı. Oysa AA dün gözaltıları Pamuk’la ilişkilendiren herhangi bir haber geçmemişti.

Akşam saatlerinde haberi yenileyen AFP, ismi geçenlerin Ergenekon soruşturmasıyla ilgili gözaltına alındıklarını yine Anadolu Ajansı’na (AA) dayanarak verdi.

Sorunun, AFP’nin Paris’teki merkezinde yaşanan çeviri hatasından kaynaklandığı bildirildi.” (Milliyet)

Yanlış suçlama, yanıltıcı çeviri ve yargısız kararların nereye kadar gideceği belirsiz görünüyor, fakat ulusal düzlemde kalmadıkları kesin gibi.

Daha fazla Duyuru, Güncel
Frankfurt’tan Önce Leipzig: Kimler Gidiyor?

15 Mart 2008'de Zaman gazetesinin Cumaertesi adlı ekinde yayınlanan "Frankfurt için liste kavgası" adlı Abdullah Kılıç imzalı yazıdan sonra, Doğan...

Kapat