Frankfurt 2008 Basın Açıklaması ve Düzeltme

Posted by on Mart 28, 2008 in Duyuru, Güncel

2008 Frankfurt Kitap Fuarı’na katılımla ilgili çalışmaları yürüten Türkiye Ulusal Yürütme Komitesi 11 Mart 2008 günü bir basın açıklaması yayınlamış; daha önce gözden kaçırdığımız bu açıklamaya aşağıda yer veriyoruz.

“Bütün Renkleriyle Türkiye”
2008 FRANKFURT KİTAP FUARI ONUR KONUĞU TÜRKİYE
TÜRKİYE ULUSAL YÜRÜTME KOMİTESİ
BASIN AÇIKLAMASI

8 Mart 2008 tarihinde Zaman Gazetesi Cumartesi ekinde yer alan “Frankfurt için liste kavgası” haberi ne yazık ki pek çok hata barındırmaktadır. Frankfurt 2008 Konuk Ülke programı, 23 Ocak 2008 tarihinde Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, bakanlık yetkilileri ve Ulusal Yürütme Komitesi tarafından yapılan basın toplantısında açıklanan ilkeler doğrultusunda yürütülmektedir. Programa katılacak yazar ve yayıncıların listeleri henüz tamamlanmaktadır ve hiçbir kuruluşun elinde bitmiş listenin bulunma ihtimali yoktur, ancak spekülasyonlardan bahsedilebilir. Bununla birlikte, şunu belirtebiliriz ki Zaman gazetesinde gönderilmeyeceği söylenen yazar ve yayınevleri ilk oluşturulan listelerin hepsinde oybirliği ile zaten yer almaktadır.

23 Ocak tarihli basın toplantısında açıklamış olduğumuz gibi, yazarların seçimi aşağıdaki gibi yapılmaktadır:

Yazarlar Komitesi’nde yer alan Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye Yazarlar Birliği, İLESAM, BESAM, PEN Türkiye Merkezi, Edebiyatçılar Derneği, EDİSAM gibi her kesimden yazar örgütü temsilcilerinin ortak kabul oyu ile onayladıkları yazarlar.

Eserleri Almancaya çevrilmiş ve bir Alman yayınevi tarafından yayınlanmış yazarlar.

Eserleri bir Alman yayınevi tarafından kabul edilmiş, basım safhasına gelmiş olan yazarlar ve İngilizce, Fransızca gibi yaygın dillere çevrilmekte olan yazarlar.

Yine aynı tarihli basın toplantısında açıklamış olduğumuz gibi, yayıncıların seçimi aşağıdaki gibi yapılmaktadır:

  1. Türkiye’den yazar tanıtmayı hedefleyen, elinde bu yazarların telif haklarını bulunduran,
  2. Tanıtmayı hedeflediği yazarlar ile ilgili İngilizce tanıtım malzemeleri hazırlamayı kabul eden,
  3. Frankfurt Kitap Fuarı süresince standda İngilizce ya da Almanca bilen bir görevli bulundurarak telif hakkı satmak üzere görüşme yapabilecek yayınevleri,

Türkiye Yayıncılar Birliği ve Basın Yayın Birliği’ne

  1. Yayınevi yetkilisince imzalı ve kaşeli, katılma isteği belirten dair resmi dilekçe ile
  2. Frankfurt Kitap Fuarı’nda telif satışını yapmak istedikleri yazarların ve eserlerinin listesi ile, taahhütlü postayla ya da elden imza karşılığı başvurmuşlardır.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Çetin Tüzüner, Basın Yayın Birliği Başkanı Hayati Bayrak, Yayıncılık Komitesi moderatörü Müge Gürsoy Sökmen ve Münir Üstün, Çocuk Yayıncıları Komitesi moderatörü Mine Soysal ve Konferans ve Sempozyumlar Komitesi moderatörü Tanıl Bora’dan oluşan Yayıncılık Komitesi ilk listeyi oluşturmuştur, kesin listenin oluşturulması için taahütname imzalama aşamasına önümüzdeki hafta geçilecektir.

Frankfurt Konuk Ülke 2008 programı sayesinde ülkemiz edebiyat ve kültürü ilk kez bu kadar kapsamlı olarak tanıtılacaktır. Türkiye’nin kültür alanında çalışan her kesimini demokratik bir bazda bir araya getirmeye çalışan bu platformun, erken ve haksız yargılarla yıpratılmaması büyük önem taşımaktadır.

Saygılarımızla kamuoyuna duyururuz.

 

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Çetin Tüzüner

Basın Yayın Birliği Başkanı Hayati Bayrak

Türkiye Ulusal Komite Eşbaşkanı Müge Gürsoy Sökmen

Yayıncılık Komitesi Moderatörü Münir Üstün

Konferans ve Sempozyumlar Komitesi Moderatörü Tanıl Bora

Çocuk Yayıncıları Komitesi Moderatörü Mine Soysal

Yazarlar Komitesi Moderatörü Enver Ercan

Daha fazla Duyuru, Güncel
Çevirmen ve Yayıncı Meslek Birlikleri Ortak Protokolü

Protokol ÇEVBİR Kitap Çevirmenleri Meslek Birliği Moda Caddesi, Özgür Han, 46/503, Caferağa Mahallesi, Kadıköy, İstanbul ile YAYBİR Yayıncılar Meslek Birliği...

Kapat