Çevbir Söyleşileri: “Murat Belge: Dünden Bugüne Türkçe”

Posted by on Mayıs 10, 2008 in Etkinlik

Çevbir, 2008 içindeki söyleşi programının, 15 Mayıs 2008 günü gerçekleştirilecek olan son toplantısında Murat Belge’yi ağırlıyor. Bu toplantıyla ilgili basın bildirisi aşağıda yer alıyor:

Can Yayınları’nın Galatasaray’daki kitabevinde düzenlediğimiz Çevbir söyleşilerinin bu sezonki son toplantısında değerli kültür adamı Murat Belge bizlerle birlikte olacak. 26 yıl önce yazdığı ve “dünyada hiçbir toplumun kendi diliyle ilişkisi Türkiye’deki gibi bir sorun haline gelmemiştir” diye başlayan “Türkçe Sorunu” adlı yazıdan beri Türkçe meselesiyle yakından ilgilenen, bu konuda yazmayı ve düşünmeyi sürdüren Belge, bu söyleşide şu tür sorular üzerinde konuşacak ve dinleyicilerle sohbet edecek: Osmanlı toplumunda dil ne zaman ve nasıl bir sorun haline geldi? Batı’ya açılmanın bu sorunun oluşumundaki rolü nedir? Cumhuriyet döneminde izlenen dil politikaları (TDK kurultayları, derleme çalışmaları, Güneş-Dil Teorisi vs.) hangi arayışlarla oluşturuldu? Bu dönemde dilde yaşanan büyük değişimin kazandırdıkları, kaybettirdikleri neler oldu? Özleştirme akımının epey hız kestiği günümüzde Türkçe ne durumda?

Murat Belge: 1943’te Ankara’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (1966). 12 Mart döneminde iki yıl cezaevinde kaldıktan sonra 1974’te üniversiteye döndü. 1981’de doçentken istifa etti. Halkın Dostları, Birikim ve Yeni Gündem dergilerinin kurucularındandır, ayrıca Yeni Dergi, Milliyet Sanat, Papirüs dergilerinde ve Cumhuriyet, Demokrat, Milliyet, Radikal gazetelerinde yazdı. 1983’te İletişim Yayınları’nı kurdu. 1997’de profesör olan Murat Belge halen Helsinki Yurttaşlar Derneği’nin Türkiye şubesi yöneticisi, Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde öğretim üyesi ve Radikal’de yazıyor. Kitaplarından bazıları: Tarihten Güncelliğe (1983), Sosyalizm, Türkiye ve Gelecek (1989), Marksist Estetik (1989), Türkiye Dünyanın Neresinde? (1992), 12 Yıl Sonra 12 Eylül (1992), İstanbul Gezi Rehberi (1993), Edebiyat Üstüne Yazılar (1998), Tarih Boyunca Yemek Kültürü (2001), Osmanlı’da Kurumlar ve Kültür (2005). Ayrıca William Faulkner, James Joyce, Charles Dickens, Karl Marx ve John Berger’in bazı eserlerini çevirmiştir.

Tarih: 15 Mayıs 2008 Perşembe

Saat: 18:00 – 20:00

Yer: Can Kitabevi Söyleşi Salonu

Adres: Yeni Çarşı Sk. No.22 Galatasaray / İST

Daha fazla Etkinlik
Saliha Paker Kolokyumu İzlenimleri: 29 Nisan 2008

Türkiye tuhaf zamanlar yaşıyor; kültürün sesinin pek duyulmadığı, incelikli duygu ve düşüncelerin pek ses bulmadığı bir ortamda çoğu kez, insanı...

Kapat