Çeviri Aynasında Rus Dili ve Kültürü

Posted by on Mayıs 12, 2008 in Duyuru, Etkinlik

Trakya Demokritos Üniversitesi (Yunanistan), Makedonya Selanik Üniversitesi (Yunanistan) ve Moskova Lomonosov Devlet Üniversitesi‘nin (Rusya) ortak olarak düzenledikleri Çeviri Aynasında Rus Dili ve Kültürü başlıklı uluslararası konferans 14-18 Mayıs 2008 tarihleri arasında Halkidiki Adası, Porto Carras Sithonia Hotel’de yapılacak.

Konferansa Türkiye’den Türkân Olcay, Sevinç Üçgül, Hülya Arslan, Tamara Gurtuyeva ve Olga Guseva katılıyor. Türkân Olcay (konuyla ilgili kitap çalışmasının bir sunumu olan) “Rus edebiyatının Türkçe Çevirileri,” Sevinç Üçgül “Orhan Pamuk’un Kar kitabının Rusça çevirilerinde Türk yaşamının izleri” ve Hülya Arslan “Türk edebiyatında Çehov izleri,” “Tamara Gurtuyeva “edebi çevirinin kültürel diyaloga katkısı” ve Olga Guseva “resmi durumlarda sosyo-kültürel hitap normları” konulu konuşmalar gerçekleştirecekler. Konferansın tam programı Rusistica sitesinde incelenebilir.

Daha fazla Duyuru, Etkinlik
Çevbir Söyleşileri: “Murat Belge: Dünden Bugüne Türkçe”

Çevbir, 2008 içindeki söyleşi programının, 15 Mayıs 2008 günü gerçekleştirilecek olan son toplantısında Murat Belge'yi ağırlıyor. Bu toplantıyla ilgili basın...

Kapat