“Aşağılık Politikalar”

Posted by on Haziran 30, 2008 in Güncel

Yazar Latife Tekin, Karabük’te 3. Uluslararası Karabük Kültür, Sanat ve Sanayi Festivali’nin programında yer alan “Kentleşme, Sanayi ve Edebiyat” başlıklı bir toplantıya Alper Akçam ve Vecdi Çıracıoğlu’yla birlikte konuşmacı olarak katıldı. Programda 27 Haziran 2008, saat 18:00 olarak belirtilen bu toplantı sırasında, 28 Haziran 2008 günü Hürriyet’in internet baskısına geçen habere göre, belediye başkanı Tekin’in konuşmasına bizzat müdahale etti. Konuşma sırasında siyaset yaptığını, devlet yetkililerine ve politikasına hakaret ettiğini öne sürerek, mikrofonunu kapattırdı ve daha da ilginç bir şekilde, toplantıyı kaydetmekte olan kamerayı kapattırdı.

Latife Tekin’in Hürriyet’te yer alan açıklamasına göre, kendisine Madımak Katliamını hatırlatan bu olayda, başkanın ve salonda bulunan başka kişilerin öfkelenmesine, salonda bulunan ve festivalin başka oturumlarında yer almak üzere gelmiş, Tekin’in konuşmasını destekleyen yazarlardan Onur Caymaz’ı da tehdit etmelerine yol açan temel sözü şöyle: “AKP’nin bu aşağılık enerji politikaları”.

Bu olayın iki boyutu özellikle önemli. Birincisi, Türkiye içinde olan bu olaya, Türkiye’nin en ünlü yazarlarından birinin başından geçen bu olaya gazetelerin ertesi gün ne kadar yer ayırdığı. Haber 8 gazetenin kapak sayfasında yer buldu. 8 gazeteden biri olayı Latife Tekin’i açıkça kışkırtmacı olarak göstererek, “Dişi Nesin” başlığıyla aktardı (Vakit). Diğer yandan, gazetelerde toplantıyla ilgili yer alan amatör resimler, gazetelerin buraya muhabir göndermediğini düşündürüyor. Demek, Türkiye’nin bir beldesinde yazarların bir toplantıya katılması ve burada görüşlerini belirtmesi genel olarak haber değeri taşımıyor; demek, ancak görüşleri nedeniyle saldırıya uğrarlarsa haber değeri taşıyorlar. Demek, Orhan Pamuk gibi yabancı bir gazeteyle yapılan bir görüşmede fikirlerini dile getirmek daha güvenli ve daha değerli – en azından çeviri yoluyla haber konusu olabiliyor.

İkinci boyutu, kültürün iyice garip bir görünüm almış olması. “Garip” durumun en hafif tarifi. Belediye başkanının ikinci bir savı, Latife Tekin’in konuşması için para ödenmiş olduğu; başkan buna dayanak olarak bu festivalin Karabük Kültür ve Sanat Derneği’ne 140 bin artı KDV YTL ile ihale edildiğini açıklıyor. Dernek yetkilisi katılımcıların yol ve konaklama masraflarının karşılanmış olduğunu, sadece Tekin’in yol masraflarını kendisinin üstlenmek istediğini belirtiyor. Buna göre, Tekin, kendi masraflarını karşılayarak görüş bildirme hakkı elde etmiş, ama belediye başkanı bunu bilmiyor ve bu yüzden “benim paramla böyle konuşamazsın” diye bağırıyor. Başkan, festival içindeki sanatçıların para için geldiği gibi bir önyargıya sahip.

Bunun ürkütücü olması bir yana, derneğin ortaya koyduğu bileşim daha da ürkütücü: (festival sitesinde yer alan programdaki sırayla) Latife Tekin, Alper Akçam, Vecdi Çıracıoğlu, Sadık Yalsızuçanlar, Metin Turan, Onur Caymaz, Haydar Ergülen, Bedrettin Aykın gibi yazarların yanında yer verilen şarkıcılar Latif Doğan, Uğur Işılak, Ankaralı Namık, İsmail Türüt, Ozan Ahmet Taşkın, Yıldız Tilbe. Buradaki ideolojik bulamaç bir yana, festivalin afişi bile insanın tüylerini ürpertiyor – kültür festivali mi, sanat ve edebiyat mı, cidden mi! Afişte tek bir yazar resmi bile yok!

Festival Afişi

Fakat asıl gerçek, hafta sonu yaşanan bu olayın iki gün içinde gazetelerden silinmesi. 30 Haziran 2008, Pazartesi gününe geldiğimizde olay sadece Hürriyet, Radikal ve Vakit gazetelerinin kapak sayfasında, küçük manşetlerle değerlendiriliyor. Vakit yazarın alkollü olduğunu öne sürerek çarpıtma ve kışkırtmaya devam ediyor.

Bu arada kültürün nasıl şekillendirilmekte olduğunun, gelecekte neyle karşı karşıya kalınacağının işareti, 29 Haziran 2008 günü Cumhuriyet’in bir haberinde yer aldı. TBMM’de kurulan ve Türkçenin neden yozlaştığını araştırdığı söylenen “Türkçe’deki Bozulma ve Yabancılaşmanın Araştırılması, Türkçe’nin Korunması ve Etkin Kullanımı İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu” nihai önerisini oluşturmuş: Türkçe Olimpiyatları’nın cumhurbaşkanlığının himayesine alınması.

Cumhuriyet- 29 Haziran 2008

Türkiye’nin enerji politikaları.. kültür politikaları.. gelecekle ilgili politikalar.. hep güleç politikalar. Onlara aşağılık demenin bir manası var mı – zaten sarhoş ve dinsizlerden başka kim karşı çıkar güleç nükleer geleceğe?

(Kaynakça: Yeni Şafak, Hurriyet, Karabük Festival Sitesi, Radikal, olaydan sonra sahnelenen bir konser)

Daha fazla Güncel
Medeniyet ve Robenson

Çeviribilimci Doç. Dr. Ayşe Banu Karadağ'ın iki yeni kitabı yayımlandı. Çevirinin Tanıklığında 'Medeniyet'in Dönüşümü ve Osmanlıcada Robenson adlı bu kitaplar,...

Kapat