Kütüphaneler, “Çeviri ve İntihal Olayları”

Posted by on Mart 24, 2006 in Etkinlik

Doğan Hızlan, yayınlanan kitapların kütüphanelerde bulunamamasıyla ilgili bir yazı yazmış. Yayıncılar Birliği genel sekreteri Metin Celal de kendisine gönderdiği bir mektupla, konuyla ilgili düşüncelerini yazarken, telifi sona ermiş metinler için de bir Türkçe Gutenberg sitesi kurulması gibi ilginç bir öneri getirmiş.
Kütüphanelerle ilgili tartışma, Nisan ayında Bilgi Üniversitesi’nde yapılacak olan 2. Yayıncılık Kurultayı’nda daha ayrıntılı bir şekilde yapılacak. Bu kurultayın ilki 7-8 Mayıs 2004‘te yapılmıştı.

2. TÜRKİYE YAYINCILIK KURULTAYI

13-14 Nisan 2006

İlk günün oturumları, şu başlıklar çerçevesinde olacak: Türk Ceza Kanunu ve Yayınlama Özgürlüğü, Üniversitelerde Yabancı Dilde Eğitim ve Yayıncılık, AB Standartlarında Kütüphanecilik ve Halk Kütüphanelerinin Güçlendirilmesi.

İkinci günün oturumlarıysa, şu başlıklar çerçevesinde olacak: İlköğretim ve Lisede ders kitapları seçimi ve dağıtılması, 100 Temel Eser ve Çocuk Yayıncılığı, Klasikler, Çeviri ve İntihal Olayları.

Çeviri ve İntihal Olayları başlıklı oturumun konuşmacıları Celal Üster, Raşit Çavaş, Tahsin Yücel, Tuncay Birkan ve Tahsin Yılmaz.

Daha fazla Etkinlik
Rusça Edebiyat Çevirmeni: Kanşaubiy Miziev

Rusça çevirmeni Kanşaubiy Miziev, 7 Mart 2006 günü Okan Üniversitesi'nde Rusça çevirmenliği üzerine bir konuşma yaptı. Çevirmen Miziev'in adı ilk...

Kapat