Myshowland Benimgösterialanım Olmadı

Posted by on Haziran 9, 2006 in Güncel

“IV. Uluslararası Türkçe Olimpiyadı”nın yer alacağı Myshowland adlı mekan, çeşitli gazete yazarlarının yazılarında bunu bir çelişki olarak konu etmesinin ardından, adını İstanbul Gösteri ve Kültür Merkezi olarak değiştirdi. Zaman gazetesinde konuyla ilgili olarak yer verilen haberde, mekan sahibi, Fatih Kolejleri’nin düzenlediği bu olimpiyatın kendisini utandırdığını dile getiriyor:

“5 kıtadan yabancılar gelip Türkçe konuşurken ve Türkçe bir dünya dili olmaya başlarken benim yerimin adının İngilizce olması büyük bir saçmalıktı. Utandım. Türkçe olimpiyatını düzenleyen insanların heyecanını, Türklüğe, bayrağa ve Türkçeye olan sevgilerini görünce Myshowland’in adını değiştirmeye karar verdim. Onların heyecanı bana da yansıdı.”

İlginç bir ayrıntı, düzenlenen etkinliğin resmi adının “Türkçe Olimpiyadı” olarak geçmesi, fakat gazetelerdeki haberlerde bunun “Türkçe Olimpiyatı” olarak yazılması. Bu arada, bu yeni Türkçeleştirme dalgasının ikinci aşaması olarak, etkinliğin tanıtımlarını yapan “Deep İletişim” adlı kurumun da adını değiştirmesi gerekebilir. Olimpiyat Tertip Komitesi’nin gözünden bu ayrıntı kaçmış olmalı:

“Uluslararası Türkçe Olimpiyatı’nın isim değişikliğine vesile olmasının önemine işaret eden Akalın, ‘Tertip komitesi üyesi olduğum olimpiyatın ödül törenine yabancı isimli bir yerde yapılacağı için katılmayacaktım. Artık seve seve ve büyük bir memnuniyetle katılıp her yerde de Mustafa Özbey’i örnek göstereceğim.’ dedi.”

Olimpiyatın tanıtım kampanyasını “Deep İletişim”in hazırlamış olması daha önce Çeviribilim‘de konu edilmişti.

Daha fazla Güncel
Dil, Yazın, Deyişbilim .. Çeviribilim

Sempozyumda açılış ve kapanış oturumlarının dışında, toplam otuz dört oturum gerçekleşti. Oturumlarda ele alınan konular, sempozyumun “Dil, Yazın, Deyişbilim” olan başlığına da uygun olarak geniş bir yelpazeye sahipti. Çeşitli üniversitelerden gelen katılımcılar, yazınbilimden sanata, tarihten sinemaya kadar çok çeşitli alanlara değinen bildiriler sundular.

Kapat